fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Malezja: 30 mln dolarów na biżuterię dla żony premiera

By Firdaus Latif [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons
Niemal 30 milionów dolarów zdefraudowanych z 1Malaysia Development Berhad, firmy kontrolowanej przez malezyjski rząd (łącznie z 1MDB miano wyprowadzić nawet 4,5 mld dolarów) zostało przeznaczonych na zakup biżuterii dla żony premiera Malezji, Najib Razaka - informuje Reuters powołując się na informacje amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości.

Pozew w tej sprawie, który został złożony w sądzie w Los Angeles nie wymienia wprawdzie z nazwiska ani premiera, ani jego żony - można w nim jednak przeczytać, że biżuteria ze zdefraudowanych środków była przeznaczona dla żony "Malezyjskiego Urzędnika nr 1". Wcześniej źródła we władzach Malezji i USA potwierdzały, że chodzi o premiera Razaka.

Tylko diamentowy naszyjnik, który miał trafić do żony premiera, kosztował 27,3 mln dolarów - informuje Reuters.

Łącznie, z funduszu stworzonego przez premiera Najiba Razaka w 2009 roku, którego celem miało być stymulowanie rozwoju gospodarczego kraju, miało zniknąć 4,5 mld dolarów. Środki te miały trafiać na prywatne konta - przeznaczono je m.in. na zakup obrazu Picassa, podarowanego amerykańskiemu aktorowi Leonardo DiCaprio, a także praw do dwóch filmów z Hollywood.

Z pozwu wynika, że biżuteria dla żony premiera Razaka została kupiona za pieniądze, które przeszły przez konto szefa rządu.

Wart niemal 30 mln euro naszyjnik kupiono w 2013 roku, kilka miesięcy po tym jak 680 mln dolarów miało zostać wytransferowane z funduszu na prywatne konto premiera w Kuala Lumpur.

Malezyjski rząd twierdzi jednak, że pieniądze te były prezentem od członków rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej.

 

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA