fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Rosną ceny żywności na świecie

Żywność
AFP
Indeks cen żywności liczony przez FAO (Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa) wzrósł w kwietniu do 120,9 pkt, czyli najwyższego poziomu od 2014 r. Był o 1,7 proc. wyżej niż w marcu i aż o 30,8 proc. niż rok wcześniej. Do historycznego szczytu z lutego 2011 r. brakuje mu 12 proc.

Spośród surowców rolnych, których ceny mierzy indeks FAO, najmocniej zdrożał cukier. Subindeks dla cukru wzrósł o 3,9 proc. m./m. i o prawie 60 proc. r./r. „Obawy dotyczące wolnego postępu żniw w Brazylii oraz szkody, jakie przyniósł mróz we Francji, zwiększają obawy dotyczące trudniejszych globalnych dostaw” – piszą analitycy FAO. Subindeks dla zbóż wzrósł o 1,2 proc. m./m. i 26 proc. r./r., dla nabiału o 1,4 proc. m./m. i 24,1 proc. r./r., a dla mięsa o 1,7 proc. m./m. i 5,1 proc. r./r.

Wzrost cen żywności widać również na giełdach kontraktów terminowych. Kukurydza na parkiecie w Chicago zdrożała od początku roku o 55 proc. i stała się najdroższa od 2012 r., a cena pszenicy podskoczyła o 17 proc., do poziomu z 2012 r.

Czytaj także:  Inflacja wystrzeliła. Mocne uderzenie w kieszenie Polaków

FAO opublikowała również nowe prognozy dla rynku zbóż. Organizacja spodziewa się, że ich globalna produkcja wzrośnie w tym roku o 2,1 proc., do 2,767 mld ton. Globalny handel zbożowy ma wzrosnąć o 5,9 proc., do 467 mln ton.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA