fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: Biden chce terrorystów ugłaskać, ja - aresztować

AFP
W mieście Henderson nieopodal Las Vegas ubiegający się o reelekcję prezydent USA Donald Trump wziął udział w wiecu wyborczym, zorganizowanym pod dachem wbrew stanowym przepisom, wprowadzonym w związku z epidemią koronawirusa przez gubernatora Steve'a Sisolaka (Partia Demokratyczna).

W maju gubernator zakazał zgromadzeń ponad 50 osób. Przed wiecem w Henderson polityk Demokratów zarzucił Trumpowi narażanie ludzi w Nevadzie na niebezpieczeństwo.

Na wiecu kandydat Republikanów krytykował Joe Bidena, kandydata Demokratów, wiceprezydenta z czasów Baracka Obamy. - Biden chce ugłaskać krajowych terrorystów ustępstwami, mój plan to aresztowanie terrorystów - oświadczył. - Jeśli wygra Biden, wygra tłum - dodał, odnosząc się do zamieszek, trwających od kilku miesięcy na ulicach amerykańskich miast.

Sztab prezydenta określił wiec w Henderson jako okazję zwolenników Trumpa do skorzystania z prawa do zgromadzeń, gwarantowanego pierwszą poprawką do konstytucji.

- Jeśli można wśród dziesiątek tysięcy osób protestować na ulicach, uprawiać hazard w kasynach lub podczas zamieszek palić sklepy i punkty usługowe, to można pokojowo gromadzić się w zgodzie z pierwszą poprawką, by wysłuchać prezydenta Stanów Zjednoczonych - oświadczył rzecznik sztabu Tim Murtaugh.

Organizatorzy zapewnili, że przed wejściem do budynku uczestnikom wiecu mierzono temperaturę i rozdawano maseczki. Fotografie z wiecu pokazują, że nie wszyscy widzowie zasłaniali usta i nos.

- Myślę, że jesteśmy tu stosunkowo bezpieczni. Przyniosłam maskę, ale nie czułam potrzeby jej zakładania - powiedziała 64-letnia Ronda Livingston, cytowana przez agencję Reutera.

Według sondaży, faworytem listopadowych wyborów prezydenckich w USA jest Joe Biden. W ostatnim czasie Donald Trump coraz częściej bierze udział w spotkaniach z wyborcami, w większości organizowanych na świeżym powietrzu albo budynkach o dużej kubaturze, np. hangarach lotniczych.

Kandydat Demokratów krytykuje urzędującego prezydenta za sposób walki z epidemią koronawirusa. W USA odnotowano ponad 6,4 mln przypadków SARS-CoV-2, a 193 tys. osób zakażonych zmarło.

Odnosząc się do epidemii Trump powiedział w Henderson, że kraj nie zostanie ponownie zamknięty. - Blokada zniszczyłaby życie i marzenia milionów Amerykanów - stwierdził. - Z łatwością pokonamy chińskiego wirusa - dodał.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA