fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Prawybory w USA: Trump pobił rekord Clintona

AFP
Starający się o reelekcję Donald Trump uzyskał w prawyborach w stanie New Hampshire znacznie więcej głosów niż jakikolwiek urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych.

O nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich rywalizuje ośmioro kandydatów. W New Hampshire wygrał senator Bernie Sanders przed Pete'em Buttigiegiem.

Prawybory trwają też w Partii Republikańskiej. O nominację Republikanów urzędujący prezydent Donald Trump rywalizuje z byłym gubernatorem stanu Massachusetts Billem Weldem.

W New Hampshire Weld uzyskał 9 proc. głosów, Trump - 84 proc. 6 proc. uczestników głosowania wskazało innych polityków.

Wynik Trumpa, którego poparło prawie 131 tys. osób, jest lepszy niż jakiegokolwiek urzędującego prezydenta w prawyborach w stanie New Hampshire.

Gdy o reelekcję w 2012 r. ubiegał się Barack Obama, w New Hampshire poparło go 49 tys. uczestników prawyborów Demokratów, w których prezydent był jedynym kandydatem. W 2004 r. George W. Bush (Republikanie) uzyskał w stanie prawie 54 tys. głosów, zaś w 1996 r. Bill Clinton (Demokraci) zebrał prawie 77 tys. głosów, co było dotychczasowym rekordem.

Według komentatorów, liczba osób (ponad 155 tys.), które mimo złej pogody ustawiły się w kolejkach do lokali wyborczych w sytuacji, gdy prawybory są dla Republikanów formalnością wskazuje, że Donald Trump cieszy się znacznym poparciem i Demokratom trudno będzie wygrać walkę o Biały Dom.

Źródło: rp.pl / CNN, ABC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA