fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

Trump: To nie broń strzela. To szaleni ludzie

AFP
- Nie chcemy, aby szaleni ludzie posiadali broń. To oni. To oni ciągną za spust. Broń nie ciągnie za spust. Oni ciągną za spust. Więc musimy przyjrzeć się uważnie (problemowi) chorób psychicznych - mówił Donald Trump w czasie rozmowy z dziennikarzami w Morristown, w New Jersey, odnosząc się do ostatnich strzelanin w USA, po których Trump zadeklarował, że konieczne są zmiany przepisów regulujących sprawdzanie osób chcących dokonać zakupu broni.

Trump powtórzył, że popiera dokładne sprawdzanie historii osób kupujących broń. Dodał jednak, że osoby odpowiedzialne za ostatnie strzelaniny w USA były psychicznie chore. Jego zdaniem w USA powinno powstać więcej szpitali psychiatrycznych.

Prezydent powiedział, że rozmawiał z liderem większości w Senacie, Mitchem McConnellem i innymi Republikanami na temat problemu strzelanin, do jakich dochodzi w USA. - Oni nie chcą, aby szaleni ludzie, groźni ludzie, naprawdę źli ludzie, mieli broń - podkreślił.

Przed kilkunastoma dniami w USA w jeden weekend doszło do dwóch strzelanin (w Ohio i w Tekasie), w których zginęło ok. 30 osób.

- Przyglądamy się całej kwestii związanej z bronią - zapewnił Trump na pytanie dziennikarzy, czy wywiera presję na Republikanach w kwestii dokładniejszego sprawdzania kupujących broń.

Po kilku godzinach, na wiecu w Manchesterze, w New Hampshire, Trump oświadczył, że należy rozważyć zbudowanie nowych zakładów dla psychicznie chorych.

- Musimy to zrobić. W tym samym czasie będziemy usuwać osoby obłąkane i groźne z ulic, więc nie będziemy musieli tak bardzo się tym martwić. To duży problem - mówił.

W czasie spotkania z dziennikarzami w New Jersey Trump zwrócił uwagę, że wiele placówek zajmujących się leczeniem zdrowia psychicznego zostało zamkniętych w latach 60-tych i 70-tych, a ich pacjentom pozwolono na swobodne poruszanie się po ulicach.

- Nie możemy pozwolić tym ludziom chodzić po ulicach - oświadczył.

W 1975 roku Sąd Najwyższy USA orzekł, że osoba chora psychicznie musi stanowić zagrożenie dla siebie i dla innych, aby można ją było ubezwłasnowolnić.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA