fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prezydent USA

USA: Weto Trumpa w sprawie odwołania stanu wyjątkowego

Donald Trump
AFP
Prezydent Donald Trump zawetował decyzję kongresmenów w sprawie odwołania stanu wyjątkowego w Stanach Zjednoczonych. Został on wprowadzony, by sfinansować mur na granicy z Meksykiem.

Kongres nie dał Trumpowi funduszy na mur na granicy z Meksykiem, więc prezydent sięgnął w połowie lutego po nadzwyczajne środki. Ogłosił stan wyjątkowy. 

W czwartek kongresmeni zagłosowali za zniesieniem stanu wyjątkowego. Prezydent Trump od razu zapowiedział, że zawetuje tę decyzję Kongresu. 

Wczoraj ogłosił swoją decyzję. Prawdopodobnie wygra z Kongresem, gdyż w obecnej sytuacji musi przeciw prezydentowi zagłosować dwie trzecie kongresmenów. 

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała, że głosowania w sprawie oddalenia weta odbędzie się 26 marca.

Bill Clinton za swoich rządów 17 razy ogłaszał stan wyjątkowy, George Bush 13 razy, a Barack Obama 12 razy. Analitycy podkreślają jednak, że na ogół czynili tak w celu rozwiązania kryzysów, które wybuchały za granicą, blokując w ten sposób fundusze podmiotów związanych z terroryzmem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA