Prezydent USA

Ivanka Trump i chińskie przysłowie, które nie jest chińskie

AFP
Córka i doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Ivanka, która nie weszła w skład delegacji biorącej udział w szczycie USA-Korea Północna w Singapurze, 12 czerwca, tuż przed rozpoczęciem szczytu, napisała na Twitterze: "Ci, którzy uważają, że coś nie może być zrobione, nie powinni przeszkadzać tym, którzy to robią - chińskie przysłowie".

Wpis Ivanki wywołał poruszenie w chińskim internecie. We wtorek chińscy internauci przekazywali sobie treść wpisu na Weibo (chiński odpowiednik Twittera - ten ostatni serwis jest w Chinach niedostępny) i szukali prawdziwego źródła cytatu, umieszczonego we wpisie przez Ivankę Trump.

Jeden z użytkowników Weibo przekonywał, że jest to cytat pochodzący ze sztuki George'a Bernarda Shawa. Inny twierdził, że jego autorem jest amerykański powieściopisarz James Baldwin.

Jak pisze Reuters serwis Quote Investigator, pozwalający na znalezienie źródeł różnych cytatów, sugeruje, że zdanie cytowane przez Ivankę pochodzi z komentarza opublikowanego przez jedną z gazet w Chicago na przełomie XIX i XX wieku.

"Mieszkańcy Zachodu lubią wymyślać chińskie przysłowia, podobnie jak my, Chińczycy, również wiele ich wymyślamy" - napisał jeden z użytkowników Weibo.

Ivanka w swoim wpisie nie odniosła się bezpośrednio do szczytu w Singapurze.

Źródło: Reuters

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL