fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo prasowe

Sprostowanie nie może być szykaną

www.sxc.hu
Sprostowanie prasowe ma służyć niwelowaniu pomyłek, które się zdarzają, bądź zwyczajnie nieprawdziwych informacji. Nie może być szykaną, sposobem kneblowania prasy przez opisywane w mediach osoby.

Trzy lata funkcjonowania istotnie zmienionych przepisów o sprostowaniu nie usunęły sporów na tle ich stosowania. To skutek wciąż chyba jednak wadliwej regulacji, a już na pewno zbyt rygorystycznego ich stosowania, zwłaszcza przez prawników.

Zaznaczyłem na wstępie „sprostowanie prasowe", gdyż liczne urzędy i instytucje publikują własne polemiki, zupełnie poza procedurą uregulowaną w prawie prasowym. De facto są to samodzielne publikacje owych urzędów. Tymczasem zgodnie z prawem prasowym ma to być „rzeczowe i odnoszące się do faktów sprostowanie nieścisłej lub nieprawdziwej wiadomości". Z wiadomościami nieprawdziwymi nie w ma w zasadzie kłopotów, bo sam dziennikarz i redakcja są zainteresowani poprawieniem błędu np. w nazwisku, podanej liczby czy daty itp. Schody zaczynają się przy informacji nieścisłej w ocenie prostującego, tym bardziej że przyjęty w Polsce model sprostowania i praktyka sądów nakładają obowiązek drukowania go bez żadnych korekt, nawet jeśli zawiera treści nieprawdziwe, pod groźbą procesu.

Na szczęście większość ludzi podchodzi z wyrozumiałością do dziennikarskich pomyłek: wiedzą lub trafia do nich argument, że za pomyłką, nieścisłością w tekście nie musi zaraz stać zła wola czy niekompetencja dziennikarza, że bywają skutkiem tempa pracy, że komputery nie eliminują chochlików. Część osób i firm wykorzystuje je jednak do przedstawienia swojej wersji zdarzeń, wręcz dezawuowania dziennikarza czy drugiej strony sporu. Angażują prawników, a ci udają, że nie widzą różnicy między pismem procesowym a sprostowaniem. Ich elaboraty niczego nie prostują, przeciwnie. Moim zdaniem redaktor ma nie tylko prawo, ale obowiązek, odmówić ich publikacji. Byle jeszcze znalazł zrozumienie w sądzie, że ma prostować opisywaną sprawę, a nie ją zamulać.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA