Reklama
Rozwiń

Nieletni w izbach dziecka pozbawieni adwokata

Dzieci podejrzane o konflikt z prawem i umieszczone w policyjnej izbie dziecka, są przesłuchiwane bez obecności prawnika lub innej zaufanej osoby towarzyszącej. Rzecznik postuluje zmianę przepisów.

Aktualizacja: 03.12.2015 15:50 Publikacja: 03.12.2015 12:35

Nieletni w izbach dziecka pozbawieni adwokata

Foto: 123RF

Obowiązujące przepisy nie gwarantują nieletniemu, zatrzymanemu i umieszczonemu w policyjnej izbie dziecka, dostępu do adwokata, co stanowi naruszenie ich prawa do obrony.

Zgodnie z zapisami ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich, można zatrzymać, a następnie umieścić w policyjnej izbie dziecka nieletniego, wobec którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełnił czyn karalny, jest to konieczne ze względu na okoliczności sprawy i zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się nieletniego, zatarcia śladów popełnionego czynu albo gdy nie można ustalić jego tożsamości. Zatrzymanego nieletniego informuje się o przyczynach zatrzymania, przysługujących mu prawach (w tym prawie do odmowy składania wyjaśnień i prawie do pomocy adwokata), a także – na jego żądanie – umożliwia się nawiązanie kontaktu z rodzicem, opiekunem lub adwokatem. Jednak Regulamin Pobytu w Policyjnej Izbie Dziecka, który jest załącznikiem do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych, przewiduje możliwość odwiedzin rodziców, obrońcy lub opiekuna, ale tylko za zgodą sądu, kierownika izby lub policjanta prowadzącego sprawę.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono