Dozór elektroniczny: skazani z większą szansą na bransoletę zamiast pobytu w celi

Proponowana nowelizacja to ukłon w stronę alimenciarzy. Zamiast siedzieć za kratami, mają mieć możliwość pracowania z elektroniczną bransoletą.

Publikacja: 08.02.2019 08:21

Dozór elektroniczny: skazani z większą szansą na bransoletę zamiast pobytu w celi

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by dozór elektroniczny mógł być wykorzystywany przy karach pozbawienia wolności do 1,5 roku więzienia. Dziś granicą jest rok pozbawienia wolności.

Czytaj także: MS: wprowadzamy przełomowe zmiany w systemie dozoru elektronicznego

Zmiana ma rozwiązać m.in. problem dłużników alimentacyjnych. Podwyższenie progu kary o sześć miesięcy oznacza zwiększenie o ponad 9 tys. liczby skazanych w elektronicznych bransoletach. Propozycje zmian w kodeksie karnym wykonawczym znalazły się w projekcie nowelizacji kodeksu karnego, który trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Dziś jeszcze sąd penitencjarny może się zgodzić na zastosowanie systemu dozoru elektronicznego (SDE), jeśli kara pozbawienia wolności orzeczona wobec skazanego nie przekracza roku. Skazany musi mieć określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nim mieszkających na stosowanie takiego dozoru. Warunkiem jest też brak przeszkód technicznych i okoliczności przemawiających za osadzeniem skazanego w zakładzie karnym.

Zezwolenie na odbywanie kary pozbawienia wolności w SDE może być udzielone również skazanemu, wobec którego orzeczono zastępczą karę pozbawienia wolności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

Po zmianie podwyższony zostanie próg kary, przy którym będzie możliwe stosowanie SDE do roku i sześciu miesięcy.

W projekcie znalazły się także zmiany postulowane m.in. przez Służbę Więzienną, by elektroniczne bransolety mogły być stosowane do więźniów, którzy ze względów medycznych (przewlekła choroba) lub rodzinnych mają co najmniej trzymiesięczną przerwę w odbywaniu kary.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne