fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Punkty karne online - uwaga na naciągaczy!

123RF
Strony www, które „oferują" rzekome informacje o stanie punktów karnych, w zamian za podanie jakichkolwiek danych lub wniesienie opłaty, należy traktować z dużą ostrożnością - radzi Ministerstwo Cyfryzacji.

Zdaniem MC takie oferty mogą być  próbą wyłudzenia danych lub pieniędzy.

E-usługa „Sprawdź swoje punkty karne" dostępna jest wyłącznie za pośrednictwem portalu Obywatel.gov.pl i można ją zrealizować całkowicie darmowo - przypomina resort. Do sprawdzenia punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko Profil Zaufany (eGO). Można go założyć na dwa sposoby:

- tradycyjnie, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając Punkt Potwierdzający z ważnym dokumentem tożsamości.

- bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości. Obecnie z takiej opcji mogą skorzystać klienci PKO BP, Inteligo, ING, Envelo, Millennium Bank.

W najbliższych tygodniach do grona zewnętrznych dostawców tożsamości dołączą kolejne instytucje.

Usługa sprawdzenia punktów karnych na stronie Obywatel.gov.pl nie wymaga udostępniania żadnych danych osobowych. Prezentacja danych przy tej e-usłudze zawiera sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy oraz informację o liczbie tzw. punktów tymczasowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA