fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Brexit: polskie prawo jazdy honorowane w Wielkiej Brytanii

prawo jazdy
Adobe Stock
Kierowcy z polskimi dokumentami mogą się czuć po brexicie bezpiecznie.

Po zakończeniu okresu przejściowego 31 grudnia 2020 r. całe prawo Unii Europejskiej nadal ma zastosowanie do Wielkiej Brytanii. A to oznacza, że uznawanie praw jazdy między krajami Unii Europejskiej i Wielką Brytanią odbywa się na dotychczasowych zasadach. Niezmienionych pomimo brexitu.

Po 1 stycznia 2021 r. polska policja wciąż będzie uznawać wydane w Wielkiej Brytanii prawa jazdy za dokumenty uprawniające do kierowania na terytorium naszego kraju. Podstawą będą przepisy konwencji o ruchu drogowym podpisanej w Wiedniu w 1968 roku.

Wymiana praw jazdy wydanych w Wielkiej Brytanii będzie następować na analogicznych zasadach jak wydanych przez inne państwa będące stronami konwencji wiedeńskiej.

Na podstawie tych samych przepisów polskie prawo jazdy będzie honorowane w Wielkiej Brytanii. Wzór polskiego prawa jazdy jest bowiem zgodny z wzorem określonym w tej konwencji.

Dotyczy to jednak wyłącznie kierowców niemających stałego miejsca zamieszkania na terenie Zjednoczonego Królestwa. Polacy, którzy np. w związku z brexitem wystąpili o prawo stałego pobytu na Wyspach, powinni posługiwać się dokumentem wystawionym na Wyspach.

Piotr Mikiel ze Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Transportu Drogowego mówi „Rzeczpospolitej", że same uprawnienia nie są problemem.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA