fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Europejska legitymacja zawodowa ułatwi transgraniczne świadczenie usług w zawodach regulowanych

123RF
Europejska legitymacja zawodowa ułatwi specjalistom z innych państw UE transgraniczne świadczenie usług w zawodach regulowanych.

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek projekt nowej ustawy autorstwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej znacznie uprości procedury administracyjne dotyczące uznawania kwalifikacji zawodowych i świadczenia usług w kilku państwach UE. Ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę 2013/55/UE, która ma ułatwić mobilność specjalistów.

Przepisy mają wejść w życie 18 stycznia 2016 r. Od tego momentu możliwe będzie wystąpienie o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej, która umożliwi transgraniczne świadczenie usług przez specjalistów w różnych państwach UE.

Przepisy pozwalają także na uznanie zagranicznego stażu pracy wymaganego do objęcia danego stanowiska w Polsce. Możliwe będzie też udzielenie częściowego dostępu do zawodu w Polsce, gdy wymaga on więcej umiejętności w naszym kraju, a cudzoziemiec w ramach tej samej profesji ma kwalifikacje do wykonywania mniejszej liczby czynności.

Nowy system zapewni także szybką informację o zagranicznych wyrokach i decyzjach ograniczających prawo do wykonywania zawodu osobom działającym w kilku państwach. Komisja Europejska stawia na tworzenie spójnego unijnego systemu kształcenia, by w niektórych zawodach nie było potrzebne wszczynanie procedury uznawania kwalifikacji zawodowych. Wtedy specjaliści z zagranicy będą mogli od razu podjąć pracę w Polsce. Na tym systemie mogą skorzystać także polscy specjaliści zainteresowani zdobywaniem doświadczenia zawodowego poza granicami Polski.

Zanim do tego dojdzie, nowy system ma zapewnić szybką wymianę informacji o wymaganiach na poszczególnych stanowiskach, jakie są stawiane w różnych państwach. Różnic jest sporo. Na liście zawodów regulowanych, którą można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej, jest obecnie prawie 6 tys. profesji. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego tylko w zeszłym roku musiało wydawać opinie w sprawie uznawania w Polsce kwalifikacji zagranicznego fizjoterapeuty, nauczyciela, hydraulika, pilota wycieczek, przewodnika turystycznego, lekarza, elektryka czy prawnika. Do tej pory pracę w Polsce znalazło ponad 1,5 tys. specjalistów z zagranicznymi kompetencjami.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA