Reklama
Rozwiń

Opieka naprzemienna po rozwodzie a 500+

Gdy dziecko jest pod naprzemienną opieką rozwiedzionych rodziców, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdemu z nich przysługuje połowa świadczenia.

Publikacja: 13.08.2020 15:51

Opieka naprzemienna po rozwodzie a 500+

Foto: AdobeStock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wydał ważny wyrok dla praktyki przyznawania 500+ rozwiedzionym rodzicom. Sprawa dotyczyła ojca, któremu przez brak orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej prezydent miasta odmówił ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na małoletniego syna na okres od października 2019 r. do maja 2021 r. Uważał bowiem, że 500+ przysługuje obojgu rozwiedzionym rodzicom sprawującym opiekę naprzemienną, jeśli została wprost zapisana w wyroku.

Mężczyzna nie zgadzał się z taką wykładnią art. 5 ust. 2a ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. I Samorządowe Kolegium Odwoławcze potwierdziło, że w jego przypadku nie można wykluczyć sprawowania opieki w warunkach naprzemiennych. Prawa do 500+ jednak nie wywalczył. SKO zauważyło, że wniosek złożyli oboje rodzice, ale matka była pierwsza i to jej przyznano 500+ do maja 2021 r. A w ocenie kolegium, gdy w obrocie jest już decyzja przyznająca świadczenie na to samo dziecko i ten sam okres, to późniejsze przyznanie go drugiemu rodzicowi wymagałoby skorygowania tej decyzji. A w świetle regulacji dotyczącej zbiegu uprawnień bez zgody matki zmienić jej nie można.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono