fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

E-zwolnienia lekarskie w Europie

Adobe Stock
Niższe koszty obsługi, szybkość i prostota oraz wygoda w dostępie do informacji - to zaledwie kilka z szeregu udogodnień jakie mają Europejczycy korzystający z e-zwolnień. Dostrzegają je nie tylko pacjenci, ale też lekarze i pracodawcy.

Przedstawiciele Szwecji, Włoch, Litwy i Rosji podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie wdrażania i korzystania z e-zwolnień, podczas zorganizowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych seminarium „Elektroniczne zwolnienia lekarskie – doświadczenia międzynarodowe".

Lena Furubacke i Gert Lindenger (Szwecja)

Szwedzi blisko w 95 proc. stosują e-ZLA, ponieważ ta forma zwolnienia jest o wiele wygodniejsza. Zwolnienia papierowe wystawiane są w nadzwyczajnych przypadkach. Ponadto, lekarze w ramach swoich elektronicznych certyfikatów otrzymują specjalną kartę z chipem, na którym zapisane są ich uprawnienia do wystawiania zwolnień. Możliwość wydruku zwolnienia jest fakultatywna dla lekarzy - na życzenie pacjenta.

Vytautas Sviderskis (Litwa)

Litwini wprowadzili obowiązkowe elektroniczne zwolnienia lekarskie w 2010 roku. Okres przejściowy ograniczony był do dwóch miesięcy. Obecnie nie ma możliwości wystawiania zwolnień papierowych. Lekarze korzystają z aplikacji gabinetowych przy wystawianiu zwolnień.

Riccardo Boscarino (Włochy)

Niezastosowanie się we Włoszech do przepisów dotyczących e-zwolnień obwarowane jest karą dla lekarzy, włącznie z zerwaniem kontraktu na usługi medyczne. Obecnie już 98 proc. zwolnień lekarskich wystawianych jest elektronicznie. Włosi wypracowali system wystawiania e-ZLA w przypadku awarii sieci internetowej. W takim przypadku lekarz może zadzwonić na specjalne „Call Center" i zarejestrować e-ZLA telefonicznie.

Tatiana Lototskaya (Rosja)

Rosjanie są w trakcie wprowadzania e-zwolnień. Dziś dokumenty są jeszcze drukowane dla zapewnienia zgodności danych ubezpieczonych (weryfikacja ex-post). Warto dodać, że 45 proc. placówek jest już przygotowanych i włączonych do systemu e-ZLA, co w skali tak wielkiego kraju jest imponujące.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA