fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Porozumienie

"Polski Ład" PiS. Gowin: Przedstawimy swoje rozwiązania dla przedsiębiorców

Jarosław Gowin
PAP, Leszek Szymański
- 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku to rozwiązanie, za którym Porozumienie opowiadało się od samego początku - mówił w Sejmie wicepremier Jarosław Gowin odnosząc się do przedstawionego w sobotę programu "Nowy Ład" PiS.

"Polski Ład" to program zakładający m.in. reformy podatkowe. W "Rzeczpospolitej" piszemy o tym, kto zyska, a kto straci na proponowanych zmianach.

Gowin mówił, że wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. zł jest "powiązane z likwidacją odpisu od podatku składki zdrowotnej", która zgodnie z zapisami "Polskiego Ładu" PiS ma być podniesiona do 9 proc.

- Znaleźliśmy sposób, aby osoby zatrudnione na umowę o pracę zarabiające od 6 do 10 tysięcy złotych brutto, nie zapłacili w związku z tą zmianą ani złotówki więcej - zapewnił Gowin.

Jak dodał konkretne rozwiązanie związane m.in. z różnymi kosztami uzyskania przychodu "zostanie przedstawione w toku debat". - Będziemy o tym rozmawiać również w parlamencie - stwierdził.

- Radykalne podniesienie kwoty wolnej od podatku to dobra wiadomość dla większości Polaków, ale gorsza wiadomość dla samorządów. Postanowiliśmy, z inicjatywy Porozumienia, zrekompensować samorządom tę stratę czyli nadać rządowemu Funduszowi Inicjatyw Lokalnych charakter stałej subwencji inwestycyjnej dla samorządów - zaznaczył jednocześnie Gowin. Jak dodał subwencja ta będzie funkcjonowała wokół "obiektywnych kryteriów".

- Coś się wydarzyło w ciągu minionego roku. Potrzebujemy ogromnych nakładów na służbę zdrowia. Trzeba też wyeliminować pewne nieprawidłowości związane z tą składką. Dzisiaj jest tak, że przedsiębiorca zarabiający netto np. 50 tysięcy płaci ryczałt w ramach składki zdrowotnej w wysokości 370 złotych, z czego 320 zł może sobie odpisać od podatku. To sytuacja, która dla każdego z nas jest sytuacją niewytłumaczalną, dlatego trzeba wprowadzić pewne korekty. Na razie wyliczenia kto ile zyska, kto ile straci są bezpodstawne, ponieważ nie ma szczegółów - podkreślił.

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Polacy oczekują wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Wszyscy zdajemy sobie też sprawę z tego, że obecne rozwiązania dotyczące składki zdrowotnej są daleki od sprawiedliwości - tak Gowin odpowiedział na pytanie czy zamierza, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, podać się do dymisji w związku z podniesieniem świadczeń dla przedsiębiorców.

- Czym innym jest ZUS, czym innym składka zdrowotna. Jeśli chodzi o składkę na ZUS byłbym przeciwko jakimkolwiek zmianom. W przypadku składki zdrowotnej pewna korekta jest niezbędna - stwierdził.

- Jeśli chodzi o umowy o pracę to - jeśli nic się nie zmieni - to przykładowo osoba zarabiająca 15 tys. zł brutto, to zarobki 1 proc. Polaków, taka osoba straci miesięcznie 164 zł. Jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą to jeszcze debata przed nami - dodał.

- Najpewniej jeszcze w tym tygodniu Porozumienie zaproponuje własne propozycje zmian podatkowych, które mają ograniczyć niekorzystne skutki wprowadzenia Polskiego Ładu dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jako pierwsi poznają te propozycje nasi partnerzy ze Zjednoczonej Prawicy - zapowiedział jednocześnie Gowin.

Jak powiedział wicepremier w tej sprawie będą prowadzone konsultacje w ramach obozu rządzącego.

Gowin zapowiedział też, że wkrótce przedstawi plan nowej polityki przemysłowej a także nowej polityki eksportowej.

Wicepremier zapowiedział też, że - aby utrzymać seniorów na rynku pracy - wprowadzony ma zostać "zerowy PIT dla osób wchodzących w wiek emerytalny, ale chcących kontynuować działalność zawodową".

Elementem "Nowego Ładu" jest m.in. zwolnienie z PIT emerytur do wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Jak pisała "Rzeczpospolita", ustawy wprowadzające "Polski Lad" trafią do Sejmu najpewniej jesienią tego roku.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA