fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Chaos w ordynacji samorządowej PiS

PAP, Rafał Guz
Trwa zamieszanie wokół zmian w kodeksie wyborczym. Tym razem w Senacie.

Po tym, jak PiS w ubiegłym tygodniu wycofało się z większości poprawek, głównym – ale niejedynym – punktem wywołującym polityczne kontrowersje jest likwidacja głosowania korespondencyjnego. Opozycja podkreśla, że uderzy to najmocniej w niepełnosprawnych. – Pozbawia się ich możliwości samodzielnego głosowania. Kluczową sprawą dla osób niepełnosprawnych jest samodzielność w jak największej liczbie sfer życiowych. Odebranie tej możliwości to odebranie samodzielności. To istota tego problemu – mówi nam senator PO Jan Filip Libicki. Jak zapowiada w rozmowie z „Rzeczpospolitą", sam zgłosi w trakcie debaty na sali plenarnej odpowiednią poprawkę.

Sprawa budzi wątpliwości również w ramach całej Zjednoczonej Prawicy. Senator Andrzej Stanisławek z Porozumienia też zapowiadał poprawkę, która przywróci takie głosowanie.

Sprawą zmian w ordynacji zajęły się władze PiS. O godz. 18 we wtorek na Nowogrodzkiej rozpoczęło się spotkanie kierownictwa partii. – Ustalony zostanie finalny zakres zmian w projekcie – zapowiadał nasz rozmówca z PiS. Senat rozpocznie debatę plenarną nad zmianami w środę o 12, chociaż ostateczny terminarz może jeszcze ulec zmianie.

Wątpliwości marszałka

We wtorek do zmian w kodeksie wyborczym odniósł się marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Powinniśmy zmienić zaproponowane rozwiązanie prawne i powrócić do możliwości głosowania korespondencyjnego przez osoby niepełnosprawne oraz bardziej dodefiniować znak „x" tak, żeby nie budziło to wątpliwości – przyznał na wtorkowej konferencji prasowej. Karczewski zapowiedział też, że specjalnie przesunięto rozpoczęcie debaty na sali plenarnej, by dać więcej czasu na przemyślenie sprawy. W praktyce oznacza to, że debata rozpocznie się już po wtorkowym posiedzeniu władz Prawa i Sprawiedliwości. Bo większość polityków partii rządzącej, z którymi rozmawialiśmy, przyznaje, że likwidacja głosowania korespondencyjnego w kontekście osób niepełnosprawnych jest tematem trudnym politycznie.

Nasi rozmówcy podkreślają też ogólny chaos przy parlamentarnych pracach nad zmianami oraz naciski ze strony samorządowców PiS, którzy mieli zabiegać o wycofanie niektórych pomysłów.

Sytuację wykorzystuje opozycja. Bartosz Arłukowicz już kilka dni temu zapowiedział akcję „Dowieziemy na wybory". Jej cele? Politycy PO z całej Polski deklarują, że będą potrzebujące osoby zawozić do lokali wyborczych w dzień wyborów samorządowych. Poprzez media społecznościowe apelują też o wsparcie m.in. kierowców, którzy chcieliby pomóc za rok. To wpisuje się w apel o mobilizację i kontrolę całego procesu wyborczego, którą zapowiedział w ubiegłą sobotę lider PO Grzegorz Schetyna.

Spotkanie u prezydenta

W temat zmian w kodeksie wyborczym włączył się też prezydent Andrzej Duda. W poniedziałek do sprawy odniósł się jego rzecznik Krzysztof Łapiński. – Głosowanie korespondencyjne to duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych. Warto się zastanowić, czy go nie zachować – powiedział w rozmowie na antenie radia RMF.

We wtorek doszło też do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim, który już wcześniej informował o zastrzeżeniach wobec ordynacji, a zwłaszcza tego, że udział w wyłanianiu 100 komisarzy wyborczych i nowego szefa PKW będzie miał szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Prezydent powiedział, że będzie się wszystkiemu przyglądał. I będzie się zastanawiał, gdy ustawa do niego trafi – powiedział Hermeliński po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Podkreślił też, że pozytywnie odbiera deklaracje Karczewskiego dotyczące zmian w ordynacji, ale główne jego zastrzeżenia dotyczące KBW pozostają.

Senat ma w tym tygodniu zakończyć prace nad zmianami. Ale jeśli zostaną przyjęte poprawki, w tym dotyczące głosowania korespondencyjnego, to będzie się musiał nimi zająć ponownie Sejm. A to oznacza wydłużenie sprawy co najmniej do początku stycznia 2018 roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA