fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Mucha: ustawy sądowe do końca roku

- Cieszę się, że porozumienie Andrzeja Dudy z PiS się ziści, i stanie się obowiązującym prawem - powiedział w programie #RZECZoPOLITYCE Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Paweł Mucha wypowiedział się na temat pracy nad ustawami prezydenta Andrzeja Dudy i porozumienia z partią rządzącą. - Ruszają prace parlamentarne, mamy bardzo dobre rozwiązania prawne, na przykład tak zwaną "skargę nadzwyczajną". Potrzebna jest także zmiana w KRS. Cieszę się, że porozumienie z PiS się ziści, i stanie się obowiązującym prawem – powiedział.

Zapytany czy prezydent spotka się jeszcze z Jarosławem Kaczyńskim odpowiedział, że nie wyklucza takiej sytuacji. - Chcemy żeby prace toczyły się jak najszybciej. Negocjowaliśmy z posłem Piotrowiczem w sprawie ustaw około 20 godzin, doszło już do porozumienia. Nie widzę tutaj zaburzenia transparentności, nasze poczynania nie zaburzają procesu legislacyjnego – dodał.

- Część propozycji podanych przez PiS nie zostanie przyjętych, pojawiły się także linie brzegowe porozumienia. Dzisiaj będę promował kampanię "wspólnie o konstytucji" - chcę ujawnić opinii publicznej terminy otwartych spotkań w sprawie konstytucji. Pojawią się kwestie związane z programem 500 plus, spraw socjalnych, hierarchii źródeł prawa i innych. Chcemy ukształtować podstawy do pytań, które planujemy zadać w ogólnokrajowym referendum. Dzisiaj większość konstytucjonalistów twierdzi, że należy dokonać przeglądu ustawy zasadniczej – podkreślił.

Zapytany o projekty zmian, które planuje wprowadzić PiS w kwestii ordynacji wyborczej, odparł że prezydent Andrzej Duda interesuje się tym tematem. - Będziemy odnosić się do propozycji PiS-u, jako samorządowiec widzę pozytywne rozwiązania w tych planach. Postulaty, które się pojawiły to rozwiązania potrzebne – ocenił.

Na koniec pochwalił rząd za osiągnięcia. - Program 500 plus, reforma edukacji, najniższe w historii Polski bezrobocie, rozwój gospodarczy - to trwały dorobek rządów PiS przy współdziałaniu inicjatyw prezydenta – skończył.

Minister Mucha odpowiedział na pytanie, czy po deklaracji prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z konferencji prasowej o "trudniejszym okresie" pojawiło się w Pałacu Prezydenckim zaniepokojenie. Rozmawiałem wczoraj z prezydentem, nie widziałem u niego żadnego zaniepokojenia ani jakichkolwiek zmian jeśli chodzi o nasz sposób postrzegania spraw. On jest stały i stabilny. Przepisy Konstytucji dają prezydentowi możliwości rozważania czy jest podpis pod ustawą, czy wniosek do TK czy weto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA