„Polski Ład” rządu Morawieckiego. Nowe porządki władzy

Premier Mateusz Morawiecki oraz politycy PiS będą od poniedziałku przekonywać do swoich propozycji. Zmiany podatkowe mają wejść w życie od stycznia 2022 r.

Aktualizacja: 17.05.2021 12:32 Publikacja: 16.05.2021 19:05

Już w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rusza w trasę po kraju.

Już w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rusza w trasę po kraju.

Foto: PAP/ Leszek Szymański

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, drugi próg podatkowych od 120 tys. złotych, liniowa składka zdrowotna, nowe programy mieszkaniowe i prorodzinne, 6 proc. PKB na zdrowie w 2023 r., 7 proc. w 2027 r. To tylko niektóre z założeń Polskiego Ładu, który w sobotę przedstawili liderzy PiS oraz Zjednoczonej Prawicy. Politycy wskazują, że nowy program będzie oznaczał obniżkę podatków dla 18 mln Polaków, zwłaszcza dla najmniej zarabiających. Pojawić ma się także pół miliona miejsc pracy.

Co dalej? Rząd przez najbliższe tygodnie będzie opowiadał Polakom historię Polskiego Ładu. – Jest to wszystko rozpisane na odcinki – mówi nam ważny polityk PiS znający szczegóły.

Rzeczpospolita

Już w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki rusza w trasę po kraju. W swoich wystąpieniach ma nawiązywać do głównych propozycji. Będzie się także spotykał m.in. z osobami, które skorzystają na zmianach podatkowych. Odwiedzi też inwestycje, np. drogę Via Carphatia.

Polski Ład to w sumie około 100 projektów ustaw. Jak wynika z naszych ustaleń, PiS chce, by do wakacji trwała debata o przedstawionych propozycjach. Konkretne projekty ustaw mają się pojawić jesienią. Wtedy będzie się nimi zajmował parlament. Według naszych rozmówców główne zmiany podatkowe – zmiana kwoty wolnej oraz progu podatkowego 120 tys. złotych – mają wejść w życie już od stycznia 2022 r.

Opozycja sceptycznie reaguje na propozycje PiS. Ale nie cała. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty zwrócił uwagę, że Lewica złożyła już w Sejmie wiele projektów, które są w Polskim Ładzie.

– Jak ktoś mnie kiedyś zapyta, dlaczego będziemy w niektórych sprawach popierali ustawy złożone przez PiS, to dlatego, że to są nasze projekty – mówi Czarzasty, ale zauważa też, że nowe propozycje mogą uderzyć w samorządy.

Rząd szykuje bowiem nowy mechanizm subwencji inwestycyjnej dla samorządów. Jak zapowiedział w trakcie sobotniej prezentacji wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, obiektywny algorytm, który ma rozdzielać fundusze, zostanie opracowany w rozmowach ze stroną samorządową.

W Polskim Ładzie zapowiedziano też szeroki program inwestycji publicznych – od wielkich budów (takich jak Centralny Port Komunikacyjny) po małe lokalne projekty (świetlice czy boiska przy szkołach). Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, wyjaśniał, że PFR i BGK będą zaangażowane w finansowanie programów inwestycyjnych, a BGK będzie wystawiał gwarancje pokrycia wkładu własnego w kredytach na zakup mieszkania.

współpraca Anna Cieślak-Wróblewska

Polityka
Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Dyrektor pisała: "Taki sobie wybrałam"
Polityka
Konfederacja o exposé Sikorskiego: Polska polityka zmieniła klęczniki
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie: Jacek Kurski na listach PiS