fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pierwsze oficjalne wyniki: Zełenski prezydentem

AFP
Wyniki z podliczenia zaledwie dwóch procent głosów potwierdzają dane exit pollów: Zełenski - 70,94 proc., Poroszenko - 26,71 proc.

W Kijowie wszyscy pogodzili się już z miażdżącym zwycięstwem aktora: pogratulował mu zarówno urzędujący prezydent, jak i szef rządu Wołodymyr Hrojsman.

- Przed chwilą dzwonił do mnie z gratulacjami z powodu zwycięstwa. Jestem bardzo wdzięczny za to. Powiedział, że mogę liczyć na jego pomoc, w każdej chwili. Uznał moje zwycięstwo i mojej ekipy. To świetnie, jednoczymy Ukrainę - powiedział sam Zełenski po telefonie Poroszenki.

Czytaj także: Prezydent prosto z serialu

Według danych exit pollów, po raz pierwszy w historii kraju kandydat na prezydenta wygrał we wszystkich makroregionach kraju (wschód, zachód, północ południe) zdobywając ponad 50 proc. głosów - nawet na zachodzie Ukrainy, przychylnym wcześniej Poroszence. Ostatecznie przewaga wynosi prawie 3:1. Obserwatorzy przypominają jednak, że prezydent Wiktor Juszczenko, którego w czasie "pomarańczowej rewolucji" w 2005 roku "noszona na rękach", na wyborach prezydenckich w 2010 roku zdobył jedynie 5,4 proc. głosów.

Zełenski już zapowiedział, że po zaprzysiężeniu chce "objechać cały kraj, wszystkie regiony i wysłuchać ludzi". Jednocześnie zapowiedział, że w stosunkach z Rosją "w każdym wypadku będziemy działać w ramach formatu normandzkiego, będziemy kontynuować miński proces Myślę, że tam będą kadrowe zmiany (chodzi o przedstawicieli Ukrainy na mińskich rozmowach - red.). W każdym wypadku będziemy kontynuować Mińsk i iść do końca, by doprowadzić do przerwania ognia".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA