fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wyborcze plany opozycji

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Platforma i Nowoczesna przygotowują się do kampanii. Dopiero po podpisaniu porozumienia koalicyjnego partie będą organizować wspólne wydarzenia.

Chociaż rozmowy trwają i powstał już wspólny manifest programowy, to najbliższe tygodnie upłyną raczej na odrębnej prekampanii wyborczej. Jak dowiaduje się „Rzeczpospolita", w marcu Platforma Obywatelska planuje rozpocząć cykl intensywnych spotkań w terenie z wyborcami, zwłaszcza w regionach kluczowych dla przyszłego układu sił w sejmikach. Objazd ma potrwać do czerwca. Jak słyszymy, politycy PO chcą do tego czasu odwiedzić wszystkie powiaty w kraju. Podobny objazd PO organizowała już w ubiegłym roku. Partia Schetyny chce też budować – pod przewodnictwem Lecha Wałęsy – ruch Wolontariusze Wolnych Wyborów, który ma dbać o ich prawidłowy przebieg.

Na przełomie marca i kwietnia – jak zapowiedział w ubiegłym tygodniu Grzegorz Schetyna – Platforma ma zdecydować o kandydatach. Rozmowy o scenariuszu kampanii wyborczej i sprawach bieżących w samorządach były tematem piątkowego posiedzenia zarządu partii. Ale żadne wiążące decyzje na tym etapie jeszcze nie zapadły.

PO i Nowoczesna planują wspólne wydarzenia kampanijne z udziałem liderów oraz kluczowych polityków dopiero po podpisaniu porozumienia koalicyjnego. Później ruszyć ma zarówno kampania sejmikowa, jak i wokół niektórych wspólnych kandydatów na prezydentów dużych miast. Rozmowy o porozumieniu trwają, ale nie ma nadal terminu ich zakończenia.

Ciągle nie ma też porozumienia co do Warszawy, miasta, w którym w listopadzie Ryszard Petru (wówczas przewodniczący Nowoczesnej) oraz Grzegorz Schetyna ogłosili wsparcie dla Rafała Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta i Pawła Rabieja jako jego zastępcy. Rozmowy w stolicy miały zgodnie z pierwotnym planem zakończyć się pod koniec stycznia. Jednak nadal tak się nie stało. – Jest trudno – przyznaje nasz rozmówca znający sytuację. W tej chwili Rafał Trzaskowski organizuje własne spotkania w kolejnych dzielnicach Warszawy, bez udziału w nich Pawła Rabieja.

Nowoczesna organizuje też swój własny cykl spotkań przedwyborczych. W sobotę, 3 marca, odbędzie się pierwsza konwencja samorządowa, poświęcona transparentności w samorządach. Kolejna – 24 marca w Opolu – o polityce senioralnej. Następne konwencje tematyczne mają odbywać się w różnych miastach całej Polski. Również przewodnicząca Katarzyna Lubnauer i posłowie Nowoczesnej będą odwiedzać kolejne miejscowości w kraju.

Nowoczesna będzie też sukcesywnie ogłaszać swoich kandydatów i kandydatki w miastach wojewódzkich i nie tylko. Katarzyna Lubnauer już zapowiedziała, że Ewa Lieder będzie startować w Gdańsku, jak się nieoficjalnie dowiadujemy w tym tygodniu nastąpi formalne ogłoszenie tej kandydatury. Nowoczesna wykluczyła już zdecydowanie ewentualne poparcie Pawła Adamowicza. To będzie po Warszawie jeden z najciekawszych wyścigów w całym kraju. Równie gorąco będzie we Wrocławiu, gdzie Nowoczesna stawia na Michała Jarosa. ©?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA