fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kto na czele Krajowego Biura Wyborczego

Fotorzepa, Łukasz Plewnia
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podał PKW nazwiska trzech prawników. „Rzeczpospolita" dotarła do szczegółów tego pisma.

W poniedziałek do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z nazwiskami trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego. Zgodnie z nowelizacją Kodeksu Wyborczego, która weszła w życie pod koniec stycznia tego roku, minister spraw wewnętrznych przedstawia PKW trzech kandydatów, spośród których członkowie Państwowej Komisji wybierają szefa zajmującego się organizacją wyborów.

Kandydaci wyznaczani są po zasięgnięciu opinii u szefów kancelarii Sejmu, Senatu oraz Prezydenta.

Z naszych informacji, potwierdzonych już przez MSWiA, wynika, że w piśmie od Joachima Brudzińskiego znalazły się nazwiska trzech prawników: Magdaleny Pietrzak, Mirosława Sanka i Pawła Szrota.

Magdalena Pietrzak to doświadczony samorządowiec. Była m.in. sekretarzem Miasta Zduńska Wola (zgodnie z prawem to funkcja apolityczna), sekretarzem powiatu łowickiego i Skierniewic. Od grudnia 2016 roku jest zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych KPRM.

Mirosław Sanek jest obecnie zastępcą generalnego inspektora ochrony danych osobowych. W latach 2016–2017 był dyrektorem generalnym w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a wcześniej szefem gabinetu politycznego MEN. Pracował też w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz prowadził biura poselskie parlamentarzystów PiS.

Paweł Szrot jest od 2015 r. wiceszefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (pracował w niej również w latach 2005–2007). Choć wcześniej pełnił funkcję wicedyrektora biura parlamentarnego PiS (odpowiedzialnego m.in. za legislację), nie był członkiem tej partii.

– Zależało nam na przedstawieniu kandydatur, którym nie można postawić zarzutu, że są działaczami Prawa i Sprawiedliwości. Każda z tych osób ma duże doświadczenie w pracy w administracji państwowej, co jest niezbędne do tak odpowiedzialnego zadania, jakim jest dbałość o prawidłowość wyborów – słyszymy od naszego rozmówcy z resortu spraw wewnętrznych.

Krajowe Biuro Wyborcze zajmuje się obsługą Państwowej Komisji Wyborczej i komisarzy wyborczych. Jego zadaniem jest zapewnienie warunków organizacyjnych, administracyjnych, finansowych i technicznych niezbędnych do prawidłowego przebiegu wyborów i referendów.

Szef KBW pełni swą funkcję siedem lat. Jeśli PKW będzie miała zastrzeżenia do przedstawionych jej kandydatur, musi niezwłocznie poinformować o tym szefa MSWiA. Wówczas minister powinien przedstawić Państwowej Komisji dwa nowe nazwiska.

Od stycznia 2015 roku szefem PKW jest Beata Tokaj, która objęła tę funkcję jesienią 2014 roku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA