fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Morawiecki: Wielu żyje od pierwszego do pierwszego. "Polski Ład" jest dla nich

premier Mateusz Morawiecki w Stężycy
PAP/Mateusz Marek
- Jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego, ciężko im zaoszczędzić złotówkę. Dla nich jest "Polski Ład" - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się ogłoszonego w weekend programu obozu rządzącego.

W sobotę na konwencji programowej prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali program społeczno-gospodarczy obozu rządzącego o nazwie "Polski Ład". Program przewiduje m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz wprowadzenie jednolitej 9-proc. składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku.

- Ruszamy z realizacją pomysłów i projektów z Polskiego Ładu już w tym tygodniu - oświadczył w poniedziałek szef rządu na konferencji prasowej w Stężycy (woj. lubelskie).

Dodał, że na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów omówione zostaną tematy "związane ze służbą zdrowia", w związku z którymi przygotowanych jest "wiele ustaw".

Czytaj także:
Suski o Polskim Ładzie PiS: To nie propozycja dla tych, którzy mają dziewięć mieszkań

Premier był pytany o wypowiedzi polityków opozycji, którzy zwracali uwagę, że osoby zarabiające powyżej 6 tys. zł stracą na Polskim Ładzie.

"Budżet będzie w deficycie"

- Zapraszamy wszystkie partie w parlamencie, także partie opozycyjne, do wspierania Polskiego Ładu. Dzisiaj nie jest czas na to, żeby rozpatrywać jakieś dawne urazy, podziały, rozdźwięki, chcemy przede wszystkim wskazać na to, że Polski Ład ma być ładem sprawiedliwym, a jednocześnie efektywnym, tzn. podnoszącym produktywność całego polskiego społeczeństwa - oświadczył Morawiecki.

- Chcemy wprowadzić solidarny, sprawiedliwy ład. Polska jest domem nas wszystkich. Nie jest właściwe, żeby pewna grupa zdecydowanie lepiej uposażona wykorzystywała jeszcze swoje przywileje, natomiast ogromna większość Polaków żeby proporcjonalnie płaciła więcej do tego wspólnego budżetu - dodał.

Szef rządu stwierdził, że "właściwym podejściem" jest podnoszenie wynagrodzeń osobom o niskich i średnich zarobkach.

- 90 proc. Polaków skorzysta bądź nie straci ani złotówki na naszych rozwiązaniach - mówił Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:
Minister: Polski Ład? Ze strony Lewicy słyszę dobre recenzje

Zaznaczył, że struktura zarobków w polskim społeczeństwie nie przypomina tej z państw Europy Zachodniej, "która jest bardziej takim kształtem obłym, taką elipsą". - Nasza struktura jest trochę niestety jak piramida - mówił dodając, że jest "za dużo osób na dole". - Chcemy, żeby one zarabiały więcej - zadeklarował.

- To nie jest tak, że w ramach tej reformy, którą proponujemy, budżet wyjdzie na zero. Niestety nie. Budżet będzie w deficycie. Ale ten deficyt chcemy przeznaczyć na to, żeby pracownicy byli jeszcze lepiej zmotywowani, żeby więcej zarabiali, żeby było im łatwiej po prostu i to jest sedno Polskiego Ładu i tego się trzymamy, temu będą podporządkowane kolejne nasze projekty, kolejne kroki - mówił.

Morawiecki o klasie średniej

W kontekście Polskiego Ładu premier został zapytany o definicję klasy średniej.

- Demografowie i socjologowie definiują klasę średnią na zasadzie analizy społeczeństw zachodnich właśnie w takiej strukturze eliptycznej, że ma być stosunkowo niewielka grupa najbogatszych obywateli, przedsiębiorców, tych, którym się udało najwięcej, oni zarabiają, stosunkowo niewielka grupa. Na dole tego kształtu tak zarysowanego mamy oby jak najmniejszą grupę obywateli ubogich, bardzo ubogich, najmniej zamożnych. a pośrodku w społeczeństwach zachodnich jest ta gruba warstwa, szeroka bardzo warstwa klasy średniej - odparł.

- I teraz zastanówmy się, czy w Polsce mamy też taką strukturę społeczeństwa? Otóż nie - stwierdził. Według niego, po zakończeniu okresu PRL struktura dochodów społeczeństwa przypominała iglicę.

- Przez te 30 lat coś się zmieniło, rzeczywiście jest większa grupa klasy średniej, zwłaszcza w dużych miastach, w średnich miastach, ale jest bardzo duża grupa naszych obywateli, którzy cały czas żyją od pierwszego do pierwszego, ciężko im zaoszczędzić złotówkę. Dla nich jest Polski Ład. A dla przedsiębiorców wsparcie eksportu, wsparcie procesów produkcyjnych, taki system podatkowy, który ma to ułatwić - przekonywał Morawiecki.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA