fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Czy Lewica powinna była negocjować z PiS?

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Włodzimierz Czarzasty
PAP, Maciej Kulczyński
"Czy Lewica powinna była Pani/Pana zdaniem negocjować z PiS warunki poparcia dla ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

4 maja ustawę tę przyjął Sejm 290 głosami "za", przy sprzeciwie Solidarnej Polski i Konfederacji. Koalicja Obywatelska wstrzymała się od głosu, wraz z PiS głosowały z kolei Lewica, PSL i Polska 2050.

Przedstawiciele klubu Lewicy spotkali się wcześniej w Sejmie z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami rządu. Po spotkaniu ogłosili, że poprą ustawę ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy w zamian za spełnienie przez PiS przedstawionych przez Lewicę postulatów.

Warunki te obejmowały m.in. budowę - ze środków z Funduszu Odbudowy - 75 tysięcy mieszkań na wynajem; przeznaczenie 850 mln zł ze środków unijnych na szpitale powiatowe oraz zobowiązanie, że 30 proc. środków z Funduszu Odbudowy trafi do samorządów.

Głosy Lewicy były potrzebne PiS ponieważ - wobec sprzeciwu Solidarnej Polski nie zgadzającej się na ratyfikację ustawy ws. Funduszu Odbudowy - rząd bez wsparcia opozycji nie dysponowałby większością w głosowaniu w tej sprawie.

Lewicę za porozumienie z PiS ostro skrytykowała Platforma Obywatelska. Przedstawiciele PO zarzucili Lewicy rozbicie jedności opozycji, a także zmarnowanie szansy na wymuszenie na rządzie jeszcze większych ustępstw ws. Funduszu Odbudowy i narzucenie skuteczniejszych mechanizmów kontroli wydatkowanych z Funduszu Odbudowy środków.

Przedstawiciele PO twierdzili też, że głosowanie nad ustawą ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy, które zakończyłoby się porażką rządu (odrzuceniem ustawy), mogłoby doprowadzić do upadku obecnego gabinetu.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy - ich zdaniem - Lewica powinna była podjąć negocjacje z rządem.

Odpowiedzi "Tak" udzieliło 25,7 proc. respondentów.

29,7 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "Tak, ale powinna to robić wspólnie z resztą opozycji".

14,6 proc. respondentów odpowiedziało "nie".

30 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

- Mężczyźni częściej wyrażają opinię w tej sprawie, częściej też są za samodzielnymi negocjacjami Lewicy (30% vs kobiety 21%). Osoby w wieku co najmniej 50 lat również częściej niż ogół badanych wyrażają poglądy w tej sprawie: 35% jest zwolennikami wspólnych negocjacji opozycji, a 18% przeciwnikami negocjacji. Wśród respondentów z dochodem netto poniżej 1000 zł jest aż 36% zwolenników samodzielnych negocjacji, a w grupie z dochodem w przedziale 1001-2000 zł aż 40% zwolenników wspólnych negocjacji całej opozycji. Z kolei przeciwników negocjacji jest nieco więcej wśród osób z dochodem 3001-5000 zł (24%) oraz wśród osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (23%). Najwięcej osób nie mających zdania w tej sprawie jest wśród badanych z wykształceniem zasadniczym zawodowym (42%) i osób w wieku do 24 lat (39%) - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA