fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Exit poll: porażka partii Merkel w wyborach lokalnych w Niemczech

kanclerz Niemiec Angela Merkel
AFP
Partia kanclerz Angeli Merkel, Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU), nie zdołała zwyciężyć w wyborach do parlamentów lokalnych w dwóch niemieckich krajach związkowych.

W niedzielę wybory do lokalnych parlamentów odbywały się w Badenii-Wirtembergii oraz w Nadrenii-Palatynacie. Ostatnie sondaże przewidywały porażkę CDU.

Według badania exit poll przeprowadzonego na zlecenie ZDF, w Badenii-Wirtembergii zwyciężyli Zieloni, którzy zdobyli 31,5 proc. głosów. Poparcie dla CDU wyniosło 23 proc. - mniej niż w ostatnich wyborach w 2016 r., gdy na Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną zagłosowało 27 proc. wyborców. Wyniki oznaczają, że stanowisko premiera landu utrzyma prawdopodobnie Winfried Kretschmann z Partii Zielonych.

W wyborach w sąsiedniej Nadrenii-Palatynacie zwyciężyło lewicowe SPD (33,5 proc. głosów) obecnie rządzącej premier Malu Dreyer. CDU, które jeszcze przed miesiącem prowadziło w sondażach, zdobyło 25,5 proc.

Jak wskazuje dpa, poparcie dla Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie spadło do najniższych w historii poziomów.

Według agencji Reutera, wyniki niedzielnych wyborów mogą utrudnić realizację nadziei przewodniczącego CDU Armina Lascheta na zostanie kanclerzem Niemiec po jesiennych wyborach federalnych.

Źródło: rp.pl / Reuters, DW, dpa
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA