fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Kto w Zjednoczonej Prawicy zyskał na sporze o budżet UE?

Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
"Kto Pani/Pana zdaniem jest największym wygranym sporu o budżet UE w obozie rządzącym?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

W czasie szczytu UE z 10-11 grudnia premier Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban ostatecznie nie zdecydowali się na użycie prawa weta wobec unijnego budżetu i funduszu odbudowy.

Polska i Węgry groziły wetem w związku z rozporządzeniem wiążącym wypłatę unijnych funduszy z kryterium praworządności, na przyjęcie którego wcześniej państwa UE wyraziły zgodę większością kwalifikowaną (Polska i Węgry nie mogły zawetować tego rozporządzenia).

Ostatecznie doszło w tej sprawie do kompromisu - rozporządzenie nie zostało zmienione, ale w protokole z posiedzenia Rady UE pojawiły się zapisy doprecyzowujące zapisy rozporządzenia.

Wchodząca w skład rządzącej w Polsce Zjednoczonej Prawicy Solidarna Polska od początku stała na stanowisku, że Polska powinna zdecydować się na weto wobec budżetu i funduszu odbudowy, jeśli rozporządzenie nie zostanie zmienione.

Po szczycie UE politycy Solidarnej Polski krytykowali zawarty kompromis - Zbigniew Ziobro, lider partii i minister sprawiedliwości wskazywał, że protokół na którym opiera się kompromis nie jest źródłem prawa, a inni politycy jego partii mówili o ograniczeniu suwerenności Polski w związku z przyjęciem rozporządzenia wiążącego wypłatę środków z UE z kryterium praworządności.

Solidarna Polska zapowiedziała, że będzie w Sejmie starać się zablokować wejście w życie funduszu odbudowy i zagłosuje przeciw ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE w parlamentach narodowych.

Kompromisu broni premier Mateusz Morawiecki, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz Jarosław Kaczyński, który w rozmowie z "Gazetą Polską" mówił, że "udało się zdobyć wszystko, co tylko było teraz do zdobycia możliwe, by z jednej strony zabezpieczyć pozycję naszego kraju wewnątrz Wspólnoty, a z drugiej wzmocnić polski budżet, polską gospodarkę potężnym zastrzykiem pieniędzy".

Na posiedzeniu zarządu Solidarnej Polski po szczycie UE wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski zgłosił wniosek, aby Solidarna Polska opuściła klub PiS w parlamencie i stworzyła własny klub w Sejmie. Wniosek ostatecznie upadł.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy kto, ich zdaniem, może być uznany za największego wygranego sporu o budżet UE w Zjednoczonej Prawicy.

13,3 proc. respondentów wskazało na Mateusza Morawieckiego.

4,4 proc. ankietowanych uważa, że największym wygranym jest Zbigniew Ziobro.

4 proc. respondentów twierdzi, że największym wygranym jest Jarosław Kaczyński.

Zdaniem 9,8 proc. ankietowanych w sporze wygrane są wszystkie strony.

Z kolei 32,5 proc. respondentów uważa, że na sporze tym wszyscy stracili.

36 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

- O negatywnym wpływie sporu na wszystkie jego strony przekonanych jest 36 proc. respondentów powyżej 50 roku życia i prawie 40 proc. badanych z wykształceniem wyższym. Zdanie, że na sporze stracił każdy z polityków częściej niż ogół respondentów wyrażają osoby zarabiające powyżej 5000 zł (38%) oraz mieszkańcy miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 15.12-16.12.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA