fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Senat wzywa rząd do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu UE

18. posiedzenie Senatu
mat. pras. / Kancelaria Senatu
Senat przyjął uchwałę, w której wzywa Radę Ministrów do przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej. W tekście napisano m.in., że podjęta przez naród decyzja o wstąpieniu Polski do UE jest "aktualna i ostateczna".

Za przyjęciem uchwały było 49 senatorów, 48 zagłosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W uchwale Senat wezwał rząd do "poszanowania interesu narodowego i wycofania się ze sprzecznej z polską racją stanu groźby wetowania budżetu Unii Europejskiej". Zdaniem autorów tekstu, zapowiadane przez rząd weto "godzi w interesy gospodarcze, polityczne i strategiczne Polski", a także "grozi opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem Polsce wypłaty setek miliardów złotych ze środków europejskich, w tym z Instrumentu na rzecz Obudowy i Zwiększania Odporności, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa".

Czytaj także:
Ziobro o wecie do budżetu UE: to my bronimy Unii Europejskiej

W uchwale czytamy, że na te środki czekają pracownicy i przedsiębiorcy, samorządy, rolnicy, a także system ochrony zdrowia w Polsce i całej Europie.

"Rząd PiS grozi obywatelom Polski i Unii Europejskiej zabraniem tych funduszy tylko dlatego, by nadal łamać zasady praworządności, kontynuować atak na niezależne sądy, czyli w istocie po to, by zapewnić bezkarność funkcjonariuszom formacji rządzącej" - głosi uchwała Senatu.

Według autorów, sprzeczne z racją stanu jest "poświęcanie kluczowych interesów państwa dla ochrony interesów partii rządzącej". W uchwale czytamy, że podjęta przez naród decyzja o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej jest "aktualna i ostateczna".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA