fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Światowe agencje piszą o zaprzysiężeniu Dudy i tęczowym proteście Lewicy

AFP
„Grupa polskich opozycyjnych posłanek założyła ubrania układające się w tęczowe kolory flagi LGBT, w proteście przeciwko prezydentowi Andrzejowi Dudzie, podczas czwartkowej ceremonii zaprzysiężenia” - relacjonuje agencje AFP. Zwracają uwagę na to także inne agencje.

„Posłanki, w tym z lewicowej partii Razem, założyły jaskrawe kolory i tęczowe maski, w przeciwieństwie do bardziej stonowanych strojów, które nosili inni parlamentarzyści w czasie uroczystości” - pisze AFP, cytując przy okazji posłankę Magdalenę Biejat. „Prezydent RP powinien stać na straży dobra wszystkich obywatelek i obywateli” - napisała polityk Razem na Twitterze.

AFP wyjaśnia, że Andrzej Duda był „szeroko krytykowany w czasie kampanii wyborczej za atakowanie tego, co nazwał „ideologią LGBT” i porównanie tego do nowej formy komunistycznej indoktrynacji”. Francuska agencja przypomina w tym kontekście także „zarzuty, jakie polska policja postawiła trzem osobom, które w zeszłym tygodniu zawiesiły tęczowe flagi na kilku pomnikach w Warszawie, w tym jednej przedstawiającej Jezusa Chrystusa”. 

Monika Ścisłowska z Associated Press również zwraca uwagę w depeszy dotyczącej zaprzysiężenia na protest posłanek. „Lewicowe parlamentarzystki założyły jaskrawe ubrania, które układały się tęczę, a niektórzy nosiły tęczowe maski, aby zaprotestować przeciwko temu, co uważają za homofobię Dudy i innych konserwatywnych polityków. Niektórzy posłowie trzymali też egzemplarze konstytucji, by zasygnalizować swoje przekonanie, że prezydent ją narusza” - czytamy.

AP zwraca uwagę na słowa prezydenta, który w swoim przemówieniu „przyrzekł zachować otwartość na wszystkie grupy i partie polityczne” oraz „podkreślił rolę rodziny w polskim społeczeństwie i potrzebę jej ochrony”. „Komentarze były echem jednego z kluczowych przekazów kampanii, w którym prawa LGBT były zagrożeniem dla polskich rodzin” - pisze Associated Press.

Niemiecki „Bild” pisze natomiast, że „stare jest nowe i na pewno nie będzie lepiej dla gejów i lesbijek w Polsce”. „Prezydent RP Andrzej Duda został zaprzysiężony w czwartek na drugą pięcioletnią kadencję (...) Czwartkowa uroczystość w polskim parlamencie upłynęła pod znakiem protestów opozycji przeciwko polityce Dudy” - komentuje dziennikarz Marco Schenk.

„Widoczny protest zobaczyliśmy ze strony parlamentarzystów lewicowej koalicji: Wystąpili w ubraniach, które zestawione obok siebie stworzyły tęczę - symbol LGBTQ, który Duda, podobnie jak rosyjski prezydent Putin, najchętniej by zlikwidował” - pisze „Bild”. Gazeta przywołuje też zapowiedź unijnej komisarz ds. równości Heleny Dalli, która pod koniec lipca poinformowała, że sześć polskich miast nie zostało przyjętych do projektu współpracy pomiędzy samorządami, w kontekście tzw. stref wolnych od LGBT.

O zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy i posłankach Lewicy piszą także inne media - od Al Jazeery po rosyjski TASS. Zachodnie media niemal zawsze przywołują kontekst sporu ws. LGBT.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA