- Jeżeli we wszystkich innych sektorach wynagrodzenia są podnoszone, to nigdy nie rozumiałem tej dyskusji, także będąc poza administracją, dlaczego próbuje się ten sektor z tego wyłączyć. Efekt jest taki, że ci lepsi zamiast trafiać do urzędu, są przechwytywani przez rynek, który jest im w stanie zapłacić dużo więcej. Chciałbym, żebyśmy się wszyscy zastanowili, jakiego modelu administracji chcemy? Jeśli chcemy, żeby administracja pracowała za minimalne wynagrodzenie, to zredukujmy odpowiednio nasze oczekiwania - zauważył Sutryk.

Prezydent Wrocławia stwierdził, że „nie ma problemu, żeby rozmawiać o podwyżkach i nagrodach”. - Sam chętnie mówię o swoim wynagrodzeniu, które wynosi 12 tys. zł brutto bez dodatków i bez nagród, bo nie mogę dostawać nagród. Zostawiam bez komentarza, czy to jest dużo, czy mało w mieście, które ma prawie sześć miliardów złotych budżetu - powiedział.

- Uważam, że w tym kraju premier, prezydent, ministrowie, posłowie i senatorowie powinni zarabiać więcej. Z różnych powodów. Żeby mogli normalnie funkcjonować, nie będąc narażonymi na różnego rodzaju pokusy, lobbing, żeby mieli pewien komfort - podkreślił w rozmowie z Onetem.

- Ustawa antykorupcyjna, którą mamy w Polsce mówi, że ja kończąc misję samorządowca na takim stanowisku w istocie nie powinienem nigdzie pracować na terenie mojego miasta, w którym się urodziłem, wychowałem i dla którego pracowałem, żeby nie narazić się na podejrzenia korupcyjne - zauważył Jacek Sutryk. - Może właśnie dlatego te wynagrodzenia powinny być odpowiednio wysokie, aby każdy, kto kończy misję wójta, burmistrza, prezydenta, czy ministra, mógł spokojnie zaplanować swoje dalsze życie. Nikt nie bierze pod uwagę, że pracując na takich stanowiskach w administracji publicznej, my też rezygnujemy z pewnych osobistych przywilejów i nikt z nas z tego powodu nie płacze. Ale to powinno znaleźć jakieś odzwierciedlenie w dochodach - ocenił prezydent Wrocławia.