fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ustawa ws. sądów. Marszałek Senatu uda się do Brukseli

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki z towarzystwie grupy prawników uda się do Brukseli na zaproszenie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourovej - informuje nieoficjalnie Onet.

Przed świętami Bożego Narodzenia Sejm przyjął nowelizację ustaw sądowych autorstwa posłów klubu PiS.

Nazywana dyscyplinującą lub represyjną ustawa przewiduje m.in. możliwość złożenia z urzędu (ewentualnie przeniesienie na inne miejsce służbowe) sędziów, którzy podejmą działa „w celu kwestionowania istnienia stosunku służbowego osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziowskim". Nowelizacja została przekazana do Senatu. Izba wyższa zajmie się nią najprawdopodobniej między 15 a 17 stycznia.

Przed głosowaniem w Sejmie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova wysłała do prezydenta, premiera, marszałek Sejmu i marszałka Senatu list, w którym apelowała o skonsultowanie projektu ws. sądów z Komisją Wenecką i wstrzymanie procedowania ustawy do czasu zakończenia konsultacji.

Jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, 8 stycznia marszałek Senatu Tomasz Grodzki ma, w towarzystwie grupy prawników, na zaproszenie Jourovej udać się do Brukseli. Przygotowywany w Senacie ma być też list do Komisji Weneckiej.

Również 8 stycznia zbiorą się senackie komisje - ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji, które mają dyskutować o uchwalonych przez Sejm przepisach.

"Jak się dowiadujemy, prawdopodobnie 14 stycznia 2020 r., pod egidą parlamentarnego zespołu ds praworządności, odbędzie się rodzaj debaty z udziałem gości, w tym tych zza granicy" - czytamy w Onecie. Według tego źródła, Tomasz Grodzki ma liczyć, że zaproszeni eksperci "obalą teorie" dotyczące zapisów uchwalonej nowelizacji głoszone przez m.in. wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kaletę.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA