fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Komunistyczna Partia Chin: Będziemy dążyć do zjednoczenia z Tajwanem

AFP
Chiny będą "w pełni respektować" system społeczny Tajwanu po tym jak zostanie on "pokojowo zjednoczony" (z Chinami) o ile tylko narodowe bezpieczeństwo będzie zapewnione - głosi oświadczenie wydane przez Komunistyczną Partię Chin.

Chiny uważają Tajwan za integralną część swojego terytorium, zbuntowaną prowincję kraju. Od momentu dojścia do władzy na Tajwanie prezydent Tsai Ing-wen, co w Pekinie wzbudziło obawy, że nowa prezydent będzie dążyć do formalnego ogłoszenia niepodległości wyspy, Chiny wywierają coraz większą presję na Tajwan,

W oświadczeniu Komunistycznej Partii Chin opisującej decyzje podjęte w czasie partyjnego plenum w ubiegłym tygodniu można przeczytać, że partia będzie "zdecydowanie dążyć do pokojowego zjednoczenia" Tajwanu z Chinami.

"Po pokojowym zjednoczeniu system społeczny i sposób życia naszych tajwańskich rodaków będą przez nasz szanowane" - czytamy w komunikacie.

"Własność prywatna, wierzenia religijne i prawa (...) rodaków z Tajwanu będą przez nas w pełni chronione" - głosi komunikat.

Pekin nie wyjaśnia jednak jak demokracja panująca na Tajwanie miałaby zostać utrzymana po zjednoczeniu z autorytarnymi Chinami - zauważa Reuters.

W poniedziałek Chiny ogłosiły dalsze otwarcie swoich rynków dla firm z Tajwanu. Pekin zaproponował też objęcie obywateli Tajwanu ochroną konsularną. 

Tajwan w reakcji na to ostrzegł swoich obywateli, by nie dali się zwieść chińskiemu kuszeniu przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi na Tajwanie.

Prezydent Tsai oceniła, że Pekin chce wpłynąć na wynik wyborów i skłonić Tajwan do przyjęcia formuły "jeden kraj, dwa systemy" w ramach której częścią Chin jest Hongkong.

Z kolei MSZ Tajwanu przypomniał na swoim profilu na Facebooku że Tajwan jest suwerennym państwem.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA