fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wielka Brytania: Mowa tronowa Elżbiety II. Przedstawiono plan rządu Johnsona

AFP
Brytyjska Królowa Elżbieta II w parlamencie wygłosiła mowę tronową. Przedstawiła legislacyjne plany rządu Borisa Johnsona.

Uroczysta mowa tronowa otworzyła nową sesję parlamentu. Dla królowej Elżbiety II było to 65. wystąpienie od początku jej panowania.

W brytyjskim parlamencie przedstawiono pakiet 26 ustaw, w tym siedmiu, które dotyczą przestępczości i wymiaru sprawiedliwości. W związku z brakiem większości w Izbie Gmin i możliwymi przedterminowymi wyborami, wątpliwe jest, by ustawy weszły w życie.

Ambitny plan premiera Borisa Johnsona jest postrzegany w Wielkiej Brytanii jako próba zbudowania swojej pozycji przed wyborami. 

- Jest to lista życzeń, których rząd nie zamierza spełnić i nie ma na to środków. To przedwyborcza  transmisja partii politycznej - oceniła Diane Abbott z Partii Pracy.

Zapowiedziane ustawy obejmują zmiany w przewidzianych długościach kar dla przestępców, surowsze karanie zagranicznych przestępców, którzy wracają do Wielkiej Brytanii i lepszą ochronę ofiar przemocy domowej.

Nie zabrakło również planów dotyczących brexitu. Ministrowie przygotowują się do szybkiego przyjęcia projektu ustawy zatwierdzającej umowę, którą Johnson zdoła wynegocjować z Brukselą na szczycie, który odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: rp.pl/Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA