fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Główny rywal Netanjahu: Wygląda na to, że premier przegrał

AFP
Główny rywal Beniamina Netanjahu, lider koalicji Niebiesko-Biali Beni Ganc, po zakończonych we wtorek o 22 wyborach do Knesetu oświadczył, że wygląda na to, iż lider Likudu przegrał wybory, ale pewność co do tego będzie można mieć dopiero po podaniu ich oficjalnych wyników.

Sam Netanjahu, komentując wyniki badania exit poll, nie ogłosił zwycięstwa, nie przyznał się do porażki, powiedział tylko, że oczekuje na zliczenie wszystkich głosów.

Tymczasem Ganc na wiecu koalicji Niebiesko-Biali mówił, że wygląda na to, iż jego ugrupowanie "wypełniło swoją misję" i zapowiedział dążenie do stworzenia rządu jedności.

Netanjahu prawdopodobnie "nie zrealizował swojej misji" zapewnienia sobie piątej kadencji na fotelu premiera - dodał Ganc.

Lider Niebiesko-Białych zaznaczył, że z potwierdzeniem tego trzeba poczekać na końcowy wynik wyborów.

Badania exit poll przeprowadzone przez izraelskie telewizje wskazują, że Likud zdobył od 30 do 33 miejsc w 120-osobowym Knesecie, a Niebiesko-Biali - od 32 do 34. Oznacza to, że obie partie zdobyły minimalnie mniejszą liczbę mandatów niż w wyborach z kwietnia (wtedy i Likud, i Niebiesko-Biali mieli po 35 mandatów).

Kluczowa dla utworzenia większości w nowym Knesecie może być partia byłego sojusznika, a obecnie rywala Netanjahu, byłego ministra obrony Awigdora Liebermana. Prawicowe ugrupowanie Nasz Dom Izrael we wtorkowych wyborach zdobyło od 8 do 9 mandatów.

Sondaże wskazują, że Likud mógłby w Knesecie stworzyć koalicję mającą poparcie 55 parlamentarzystów (to o dwóch mniej niż po wyborach z kwietnia). Z kolei Niebiesko-Biali mogliby liczyć na poparcie 59 parlamentarzystów dla swojego centrolewicowego rządu - to o dwa głosy mniej, niż wynosi większość.

Netanjahu w przemówieniu powyborczym zapowiedział chęć budowy "silnego syjonistycznego rządu", który odda poglądy "wielu obywateli Izraela".

Lieberman wyklucza koalicję z ultraortodoksyjnymi ugrupowaniami - tradycyjnymi sojusznikami Netanjahu. Ganc wyklucza z kolei jakąkolwiek możliwość współpracy z Netanjahu jeśli premier zostanie oskarżony w związku z ciążącymi na nim zarzutami korupcyjnymi.

Sukces wyborczy odniosła Zjednoczona Lista - koalicja gromadząca ugrupowania partie izraelskich Arabów. Z badań exit poll wynika, iż zdobyła od 13 do 15 mandatów.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA