fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ukraina: Doradca Zełenskiego zapowiada nowe prawo - polityk straci mandat za absencję w parlamencie

Dmytro Razumkow
AFP
Dmytro Razumkow, główny doradca Wołodymyra Zełenskiego i faktyczny szef jego kampanii, zapowiedział nowe prawo na Ukrainie, zgodnie z którym parlamentarzysta może stracić swój mandat poselski, jeśli będzie opuszczał sesje parlamentu.

- Procedura będzie musiała zostać sformalizowana. Jednym z formatów, który rozważaliśmy, jest referendum w celu odwołania parlamentarzysty - mówił Razumkow w wywiadzie dla agencji RBC Ukraine. - Ale mogą to być zasady zapisane w prawie: jeśli nie chodzisz do pracy, powiedzmy, przez 30 procent czasu, w którym powinieneś pracować... To będzie określone w prawie. Jeśli pominiesz 30 procent sesji (parlamentu), stracisz miejsce w parlamencie - tłumaczył doradca prezydenta Ukrainy.

Wcześniej przedstawiciel prezydenta w parlamencie Ruslan Stefanczuk zapowiedział, że Wołodymyr Zełenski przedstawi Radzie Najwyższej, parlamentowi Ukrainy, ustawę wprowadzającą odpowiedzialność karną za tzw. głosowanie na dwie (lub więcej) rąk - czyli wtedy, gdy jakiś parlamentarzysta głosuje za swojego nieobecnego w sali obrad kolegę lub koleżankę.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza poinformowała na podstawie wyników z 99,3 procent obwodów do głosowania, że partia Zełenskiego Sługa Narodu w niedzielnych wyborach parlamentarnych uzyskała poparcie 43,16 proc. głosujących.

Źródło: rp.pl/ Unian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA