fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Premier Szkocji chce referendum ws. niepodległości do maja 2021 roku

AFP
Szkocja powinna przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości, zanim obecna kadencja parlamentu zakończy się w maju 2021 r. - powiedziała premier Nicola Sturgeon.

Poprzednie referendum ws. niepodległości Szkocji odbyło się w 2014 roku. Wówczas przeciw opuszczeniu Wielkiej Brytanii przez Szkocję zagłosowało 55,3 proc. uczestników referendum.

- Wybór między brexitem a przyszłością Szkocji jako niepodległego narodu europejskiego powinien być zaoferowany do końca kadencji obecnego parlamentu - powiedziała premier.

Zapowiedź referendum ws. niepodległości to odpowiedź na apele o przedstawienie mapy drogowej w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, podczas gdy w Szkocji wyraźną większość stanowili zwolennicy pozostania we wspólnocie.

Zdaniem Nicoli Sturgeon brexit będzie miał katastrofalny wpływ na gospodarkę Szkocji, a chaos w Londynie powoduje, że Szkoci powinni mieć prawo wyboru.

Rząd Wielkiej Brytanii konsekwentnie odrzuca możliwość zorganizowania drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji. Premier Theresa May w 2017 roku powiedziała, że "teraz nie jest na to czas", gdy z takim wnioskiem wystąpiła Sturgeon.

Szkocka premier po raz pierwszy poinformowała o chęci zorganizowania drugiego referendum w czerwcu 2016 roku, po ogłoszeniu wyniku głosowania w sprawie brexitu. 

- Brexit pokazał głęboki deficyt demokracji w sposobie rządzenia Szkocją. I - niezależnie od naszych odmiennych poglądów na temat niepodległości - powinno to przekonać nas wszystkich, że potrzebujemy solidniejszych podstaw, na których moglibyśmy budować naszą przyszłość jako kraju - powiedziała.

- Szkocja powinna być prężnie rozwijającą się siłą napędową w Europie. Zamiast tego stoimy w obliczu zepchnięcia na margines - zepchnięci na margines w Wielkiej Brytanii, która sama w sobie jest coraz bardziej zepchnięta na margines na arenie międzynarodowej - dodała.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA