fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Indonezja: Trwają największe na świecie wybory prezydenckie

AFP
Indonezyjczycy wybierają w środę prezydenta w wyborach, które - jak pisze CNN - są największymi na świecie jednodniowymi bezpośrednimi wyborami głowy państwa. Uprawnionych do wzięcia udziału w wyborach jest 192,8 mln mieszkańców Indonezji.

O prezydenturę walczą obecny prezydent, Joko "Jokowi" Widodo i były generał indonezyjskiej armii, wieloletni rywal Widodo, Prabowo Subianto.

W tym roku po raz pierwszy wybory prezydenckie połączone są z wyborami parlamentarnymi i lokalnymi - w efekcie jednego dnia 245 tys. kandydatów ubiega się o 20 tys. mandatów. W całym kraju otwarto 800 tys. lokali wyborczych, a przy organizacji wyborów pracuje 6 mln osób.

CNN zauważa, że większą skalę mają jedynie wybory w Indiach (tam prawo do głosu ma ok. 900 mln osób), ale rozpoczęte już w Indiach wybory parlamentarne trwają sześć tygodni.

Tymczasem w Indonezji nieoficjalne wyniki wyborów z 17 kwietnia mają być już znane wieczorem. Na oficjalne trzeba będzie jednak poczekać aż do 22 maja.

Wybory w Indonezji utrudnia fakt, że kraj składa się aż z 17 tys. wysp - a wiele wiosek znajduje się w trudno dostępnych, górzystych terenach lub w dżungli.

Wyborom towarzyszą oskarżenia Prabowo o nieprawidłowości wyborcze. Rywal obecnego prezydenta i jego sztab twierdzą, że na listy uprawnionych do głosowania wpisano osoby nieżyjące i te, które nie mają prawa głosu. Komisja Wyborcza sprawdza te oskarżenia.

Indonezja jest obecnie trzecią największą demokracją świata (po Indiach i USA). System demokratyczny obowiązuje tam od 1998 roku.

Sondaże wskazują, że wybory prezydenckie wygra obecny prezydent.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA