fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Erdogan pogodzi się z porażką w Stambule

AFP
- Kiedy Wysoka Rada Wyborcza (YSK) powie ostatnie słowo (ws. wyników wyborów w Stambule) sprawa będzie dla nas zamknięta - zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W środę Ekrem Imamoglu, kandydat opozycji na burmistrza Stambułu, 17 dni po zakończeniu wyborów samorządowych objął swój urząd. Wcześniej, po porażce w Stambule kandydata rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Erdogana, byłego premiera Binaliego Yildirima, który uzyskał zaledwie ok. 30 tys. głosów mniej niż zwycięzca, AKP zażądała ponownego przeliczenia głosów w mieście.

YSK orzekła, że ponowne przeliczenie głosów jest wskazane w przypadku części okręgów wyborczych. Po przeliczeniu głosów różnica między kandydatami na burmistrza Stambułu zmniejszyła się, ale nadal więcej głosów miał na swoim koncie kandydat Republikańskiej Partii Ludowej (CHP).

AKP chce teraz unieważnienia wyborów w Stambule i powtórzenia ich, ale takie orzeczenie YSK jest mało prawdopodobne.

- Będziemy kontynuować tę walkę do końca. Kiedy YSK powie ostatnie słowo, sprawa będzie zamknięta - zapowiedział Erdogan.

Prezydent Turcji dodał, że kolejne 4,5 roku, do kolejnych wyborów w Turcji, kraj powinien wykorzystać do zmierzenia się z problemami gospodarczymi i kwestiami bezpieczeństwa, przeprowadzając jednocześnie strukturalne reformy.

- Jest kluczowe, aby odejść od sporów wyborczych i skupić się na prawdziwej agendzie, przede wszystkim gospodarce i bezpieczeństwie - dodał.

W wyborach samorządowych z marca 2019 roku AKP przegrała z CHP wybory na burmistrzów w trzech największych miastach - Stambule, Ankarze i Izmirze. W Stambule AKP i jej poprzednicy rządzili przez 25 lat.

Źródło: reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA