fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Wenezuela: Guaido rozprowadza pomoc humanitarną. Skąd? Nie wiadomo

AFP
Juan Guaido, lider opozycji wenezuelskiej, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, który 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem poinformował, że jego zespół rozprowadził pierwszy transport pomocy humanitarnej, pomimo faktu, że prezydent Nicolas Maduro zamknął granicę dla dostaw pomocy z Zachodu.

Guaido, uznawany przez większość państw Zachodu za tymczasowego prezydenta (Maduro jest popierany m.in. przez Rosję i Chiny), nie poinformował w jaki sposób otrzymał pomoc humanitarną, która została już rozprowadzona wśród mieszkańców Wenezueli.

Lider opozycji zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym widać go otoczonego opakowaniami witamin i suplementów diety.

- Dzisiaj rozprowadziliśmy pierwszą darowiznę, lub pierwszy transport pomocy humanitarnej, aczkolwiek na niewielką skalę, ponieważ, jak wiecie, oni blokują granicę od pewnego czasu - mówił Guaido odnosząc się do działań administracji Maduro.

Wenezuelska opozycja koordynuje wysiłki państw Zachodu, firm i organizacji charytatywnych, które starają się dostarczyć pomoc Wenezuelczykom, którzy od lat borykają się ze skutkami potężnego kryzysu gospodarczego. W kraju wiele osób cierpi głód, a w szpitalach brakuje podstawowych leków.

Maduro uważa jednak, że dostarczanie pomocy humanitarnej za pośrednictwem wenezuelskiej opozycji jest częścią strategii USA i Zachodu, by podważyć jego władzę i doprowadzić do obalenia go. Maduro zapowiedział, że na to nie pozwoli.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA