fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Sondaż: Skrajna prawica wejdzie do hiszpańskiego parlamentu

AFP
Partia Socjalistyczna premiera Hiszpanii Pedro Sancheza wygrałaby przedterminowe wybory, rozpisane na 28 kwietnia, ale nie zdobyłaby większości w izbie niższej parlamentu, w której do zdobycia jest 350 mandatów - wynika z sondażu GESOP opublikowanego przez "El Periodico".

Z sondażu GESOP wynika też, że po raz pierwszy od niemal czterech dekad do parlamentu weszłaby partia skrajnej prawicy.

Prawicowa Partia Ludowa mogłaby liczyć na 75-77 mandatów w izbie niższej parlamentu. Oznacza to, że każda z dwóch największych hiszpańskich partii musiałaby szukać koalicjantów wśród mniejszych ugrupowań.

W Hiszpanii dojdzie do przedterminowych wyborów, ponieważ mniejszościowy rząd Sancheza przegrał głosowanie ws. budżetu na 2019 rok.

Z sondażu wynika, że po wyborach Sanchez mógłby liczyć na dalszą władzę, gdyby udało mu się porozumieć z populistycznym Podemos i Ciudadanos z Katalonii - taka koalicja miałaby 176 mandatów w parlamencie.

Do parlamentu weszłaby też skrajnie prawicowa partia Vox, która może liczyć aż na 43-46 mandatów. Oznaczałoby to, że po raz pierwszy od 37 lat w parlamencie znalazłaby się partia skrajnej prawicy.

44-47 mandatów zdobyłaby centroprawicowa, katalońska partia Ciudadanos.

Sondaż GESOP przeprowadzono w dniach 13-15 lutego na reprezentatywnej grupie 1000 osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA