fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pierwsze państwa UE uznały Guaido

AFP
Kolejne kraje Unii Europejskiej uznają Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli, dając mu prawo rozpisania nowych wyborów prezydenckich.

Ponieważ mimo wezwań z wielu państw świata o rozpisanie w ciągu ośmiu dni  nowych wyborów prezydenckich, wenezuelski dyktator Nicholas Maduro nie zdecydował się na ten krok, pierwsze państwa Unii Europejskiej zdecydowały się uznać przywódcę opozycji w tym kraju Juana Guaido za tymczasowego prezydenta.

Maduro odrzucił ultimatum UE. W rozmowie z jedną z hiszpańskich telewizji stwierdził, że Unia Europejska nie ma prawa domagać się przeprowadzenia powtórnych wyborów w kraju uznanym przez społeczność międzynarodową tylko dlatego, że już przeprowadzonych wyborów nie wygrał zwolennik UE.

Parlament Europejski uznał Guaido 31 stycznia tego roku.

Dziś uznanie Guaido ogłosiła Szwecja...

Wielka Brytania...

Francja...

Niemcy...

Dania...

Polska jeszcze tego kroku oficjalnie nie zrobiła, ale zapowiedział go już minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Według krążących w mediach społecznościowych informacji, Wenezuelczycy są zdania, że wymienione kraje Europy już uznały, albo są na najlepszej drodze do uznania lidera opozycji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA