fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Putin na szczycie G20 ostrzega przed wyścigiem zbrojeń

AFP
Wycofanie się USA z traktatu INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu zawarty przez USA i ZSRR w 1987 roku) stwarza zagrożenie "niekontrolowanego wyścigu zbrojeń" - ostrzegał na szczycie G20 prezydent Rosji Władimir Putin.

Przemawiając w Buenos Aires, gdzie trwa szczyt G20, Putin stwierdził, że zapowiedziane przez USA "wycofanie się z układu INF stwarza zagrożenie niekontrolowanego wyścigu zbrojeń".

Prezydent Rosji zaapelował też do USA, by te "przeciwdziałały nowym napięciom w związku z irańskim programem nuklearnym" - co było nawiązaniem do jednostronnego wycofania się przez USA w maju z porozumienia nuklearnego z Iranem i ponownego nałożenia sankcji na Teheran. USA chcą zmusić Iran do negocjacji ws. nowego układu - Iran odrzuca jednak taką możliwość.

Trump zapowiedział 21 października, że USA wycofają się z traktatu INF. Powodem takiej decyzji ma być łamanie przez Rosję warunków układu zabraniającego rozmieszczania, testowania i prac nad rakietami średniego zasięgu, zdolnych przenosić głowice jądrowe.

Rosja odrzuca te oskarżenia i ostrzega, że będzie zmuszona do reakcji w związku z wycofaniem się USA z traktatu INF.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA