fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Arabia Saudyjska przyzna, że dziennikarz został zamordowany?

AFP
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przyjechał do Rijadu, by rozmawiać o zaginionym saudyjskim dziennikarzu, Jamalu Khashoggim, którego nie widziano od czasu, gdy 2 października wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Turcji. Tymczasem Reutes informuje, że Turcja przeszuka rezydencję konsula Arabii Saudyjskiej (konsulat został już przeszukany).

Khashoggi był znany jako krytyk saudyjskiego następcy tronu, Mohammeda bin Salmana. Strona turecka twierdzi, że dysponuje dowodami na to, że saudyjski dziennikarz, rezydent w USA, został zamordowany w konsulacie.

Pompeo ma rozmawiać o zaginięciu dziennikarza z księciem Salmanem i królem Arabii Saudyjskiej.

W nocy doszło do przeszukania konsulatu saudyjskiego w Stambule przez tureckich śledczych. Przeszukanie trwało dziewięć godzin.

Sprawa Khashoggiego doprowadziła do napięcia w relacjach Rijadu z Waszyngtonem.

CNN podaje, że Arabia Saudyjska przygotowuje raport, w którym uzna, iż Khashoggi został zamordowany w wyniku "przesłuchania, które potoczyło się niewłaściwie". Dotychczas Rijad utrzymywał, że Khashoggi opuścił konsulat wkrótce po wejściu do niego.

"New York Times" pisze, że książę Salman miał zaaprobować przesłuchanie Khashoggiego w konsulacie i uprowadzenie go do Arabii Saudyjskiej. Teraz saudyjski rząd ma chronić następcę tronu zrzucając odpowiedzialność za śmierć Khashoggiego na wywiad.

Tureckie władze mają dysponować nagraniem, z którego wynika, że Khashoggi został zamordowany w konsulacie - podaje Reuters.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA