fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

USA oskarżają Rosję: Podważają sankcje na Koreę Płn.

AFP
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oskarżył Rosję o aktywne działanie zmierzające do podważania międzynarodowych sankcji nałożonych na Koreę Północną i dodał, że egzekwowanie sankcji jest niezbędne, by skłonić Pjongjang do rezygnacji z broni atomowej - informuje Reuters.

- Rosja działa aktywnie, aby podważać rezolucje RB ONZ i pracę komitetu ONZ, który ocenia wdrażanie sankcji - powiedział Pompeo.

Wcześniej ambasador USA przy ONZ, Nikki Haley, oskarżyła Moskwę o usiłowanie ukrywania naruszeń sankcji ONZ wobec Korei Północnej przez Rosjan, poprzez dążenie do zmian w raporcie na temat naruszeń sankcji wobec Pjongjangu.

Pompeo wyraził nadzieję, że komitet ONZ "opublikuje oryginalny dokument, który pokaże działania związane z sankcjami i naruszeniami sankcji".

- USA stoją niezmiennie na stanowisku by egzekwować rezolucje RB ONZ. Wierzymy, że są one kluczowe dla działań prezydenta (Donalda) Trumpa, który chce skłonić przewodniczącego Kima (Dzong Una), że pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego jest niezbędna - powiedział Pompeo.

Sekretarz stanu USA dodał, że Waszyngton będzie nadal prowadził "liczne konwersacje" z Koreańczykami z Północy na temat tego, jak osiągnąć zobowiązania przyjęte przez Trumpa i Kima podczas szczytu w Singapurze z 12 czerwca.

W poniedziałek zbierze się RB ONZ. Tematem posiedzenia będzie wdrażanie sankcji wobec Korei Północnej.

Po szczycie w Singapurze Rosja i Chiny sugerowały na forum RB ONZ, aby złagodzić sankcje wobec Korei Północnej. Inni członkowie Rady uważają jednak, że do złagodzenia sankcji może dojść dopiero po podjęciu przez Pjongjang konkretnych działań zmierzających do denuklearyzacji.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA