"22 maja wiodąca strategiczna nuklearna łódź podwodna Jurij Dołgoruki typu Borei, wykonała udany testowy wystrzelenia czterech pocisków balistycznych Buława z wyznaczonego rejonu Morza Białego do celów na terenie poligonu Kura na Kamczatce" - ogłosiła Północna Flota.

Według służby prasowej, rakiety zostały wystrzelone z pozycji zanurzonej. Był to pierwszy ogień salwowy z tego typu okrętów podwodnych - podkreślono.

"Test potwierdził gotowość strategiczną okrętu podwodnego projektu 955 Borei i systemu rakietowego Buława" - poinformowało wojsko.

Poprzednia próba Buławy z okrętu podwodnego Jurij Dołgoruki została przeprowadzona 26 czerwca zeszłego roku z Morza Barentsa, a 27 września 2016 roku przeprowadzono próbny start dwóch takich pocisków.

Podwodny Jurij Dołgoruki jest okrętem wiodącym klasy Projekt 955 Borei. Podwodny krążownik jest uzbrojony w zestaw Buława oraz torpedy. Może też być uzbrojony w pociski samosterujące. R-30 Buława to trzystopniowy pocisk balistyczny na paliwo stałe. Według agencji TASS zdolny jest do dostarczenia 10 nuklearnych głowic o mocy 150 kiloton każda na odległość 10 tys. km. Według deklaracji, Buława jest w stanie spenetrować "praktycznie każdą obronę przeciwrakietową na świecie", a jego innowacyjność polega na nieprzewidywalnej zmianie trajektorii lotu.