Polityka

Wyborcy Kukiza najbardziej podzieleni ws. dekomunizacji nazw ulic

Fotorzepa/ Robert Gardziński
Według sondażu CBOS niemal tyle samo Polaków popiera dekomunizację nazw ulic, co jest jej przeciwnych. Zmiany nazw popiera 63 proc. osób identyfikujących się z prawicą i tylko 21 proc. respondentów o poglądach lewicowych.

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki weszła w życie 2 września 2016 r. Zgodnie z jej przepisami nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Według sondażu, przeprowadzonego przez CBOS, Polacy są niemal po równo podzieleni w kwestii stosunku do dekomunizacji. Popiera ją ogółem 43% badanych, natomiast 44% jest temu przeciwnych.

CBOS zwraca uwagę, że stosunek do dekomunizacji nazw ulic różnicuje przede wszystkim orientacja polityczna badanych. "Zmiany nazw ulic popiera 63 proc. osób identyfikujących się z prawicą i tylko 21 proc. respondentów o poglądach lewicowych, wśród których wyraźnie dominuje sprzeciw (70 proc.). Ankietowani określający swoje poglądy polityczne jako centrowe są mniej jednoznaczni w opiniach, częściej jednak są przeciwnikami zmian (46 proc.) niż ich zwolennikami (36 proc.)" - czytamy w opracowaniu badania.

Wśród wyborców PiS dekomunizację popiera 64 proc. badanych, a tylko 27 proc. jest jej przeciwnych. Odwrotnie jest w przypadku PO i Nowoczesnej - zmian nazw ulic nie chce odpowiednio 58 i 55 proc. ankietowanych, popierają ją za to analogicznie 29 i 39 proc.

Najbardziej podzieleni w tej kwestii są wybory Kukiz'15 - dekomunizację popiera równo połowa odpowiadających na pytanie, 46. proc. jest przeciw.

Źródło: rp.pl/ CBOS

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL