fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Nowoczesna donosi do prokuratury na senatora Bonkowskiego. "Antysemickie treści"

Adam Nurkiewicz [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons
Złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez senatora Waldemara Bonkowskiego zapowiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz, szefowa sejmowego klubu Nowoczesnej.

Gasiuk-Pihowicz o złożeniu zawiadomienia poinformowała na Twitterze. Nowoczesna zarzuca senatorowi, który w czwartek został zawieszony w prawach członka PiS, dopuszczenie się przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego przez "nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych poprzez rozpowszechnianie i aprobowanie materiałów o jawnie antysemickim charakterze".

W swoim zawiadomieniu Nowoczesna wskazuje na umieszczenie na Facebooku przez senatora Bonkowskiego grafiki, ze "słownikiem żydowskim", w którym zawarto rzekome definicje różnych terminów, w tym m.in. antysemity. Według grafiki jest to "człowiek, który ma czelność bronić swoich praw przed arogancją i pazernością Żydów". Z kolei antysemityzm to "nieuleganie roszczeniom żydowskim".

Senator umieścił grafikę 18 lutego. Cztery dni później udostępnił na swoim profilu na Facebooku film podpisany słowami "Jak Żyd Żyda gonił na śmierć...", na którym żydowska służba porządkowa pogania przechodniów. Nagrania pochodzą z nazistowskich materiałów propagandowych.

"Udostępnienie na portalu Facebook materiałów oznacza z reguły aprobatę, wolę wsparcia przekazu i zgodę z ich treścią. Jeśli są to materiały o jawnie antysemickim charakterze, umieszczone bez żadnego komentarza, wyrazów potępienia, jawnego odcięcia się od ich treści oznacza to nawoływanie za ich pomocą do nienawiści wobec narodu żydowskiego lub wobec osób wyznających judaizm" - napisała w zawiadomieniu do prokuratury rejonowej Warszawa-Śródmieście Kamila Gasiuk-Pihowicz.

W czwartek senator Bonkowski został zawieszony w prawach członka partii i klubu parlamentarnego PiS. - Powodem zawieszenia była publikacja antysemickich treści. Nie ma marginesu tolerancji dla zachowania tego typu - powiedział w TVN24 Karol Karski, rzecznik dyscyplinarny Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA