fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ukraiński IPN: Ukraińscy historycy nie są w Polsce bezpieczni

Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0)/Wadco2
Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej oświadczył, że ukraińscy historycy nie mogą się czuć bezpiecznie na terytorium Polski.

Jak informuje Polskie Radio, ukraiński IPN wycofuje się z prac Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków na terytorium Polski. Proponuje, aby prace Forum całkiem przenieść na Ukrainę.

 

W oświadczeniu wydanym przez ukraiński IPN przeczytać można, że Instytut nie widzi możliwości, aby prace Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków wyglądały tak jak wcześniej. Instytut argumentuje to tym, że nie może zagwarantować wolności wypowiedzi dla ukraińskich historyków przebywających w Polsce. Dodaje także, że nie może zagwarantować im bezpieczeństwa.

W oświadczeniu napisano również, że ze względu na wartość otwartego dialogu i wolnego dostępu do źródeł, ukraiński IPN zwraca się do polskich historyków, aby posiedzenia forum zostały przeniesione wyłącznie na Ukrainę. Jak napisano, nie ma tam jakichkolwiek ograniczeń, co do historycznych ocen.

Ukraińsko-Polskie Forum Historyków spotykało się dotychczas pięć razy. Spotkania te odbywały się zarówno na terenie Polski, jak i Ukrainy. Tematem prac Forum były trudne tematy wspólnej historii.

Wzbudzająca kontrowersje na Ukrainie polska nowelizacja ustawy o IPN przewiduje karę grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA