Polityka

Demonstracja poparcia dla Saakaszwilego w Tbilisi

PAP/EPA
Trzy tysiące zwolenników gruzińskiej partii, założonej przez Micheila Saakaszwilego, demonstrowało w Tbilisi, ostrzegając przed ewentualną ekstradycją byłego prezydenta z Ukrainy.

Demonstranci stwierdzili, że ich wiec powinien być sygnałem dla władz, iż w przypadku deportacji i aresztowania Saakaszwilego odbędą się masowe protesty.

Zarzuty ukraińskich prokuratorów, którzy wystawili za Saakaszwilim list gończy, nie mają związku z oskarżeniami wobec byłego prezydenta w Gruzji. Członkowie założonej przez Saakaszwilego partii Ruch Narodowego Zjednoczenia mówili jednak na wiecu w Tbilisi, że obawiają się, że może dojść do ekstradycji.

Zjednoczony Ruch Narodowy został odsunięty od władzy po wyborach parlamentarnych w 2012 roku, a Saakaszwili jest ścigany w Gruzji za rzekome zaangażowanie za przemoc wobec demonstrantów i nalot służb na prywatną stację telewizyjną podczas jego prezydentury w latach 2004-2013.

Na Ukrainie Saakaszwili jest oskarżany o otrzymanie wsparcia finansowego od zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z obalonym prezydentem Wiktorem Janukowyczem. Ten ostatni mieszka w Rosji, w Kijowie jest sądzony zaocznie pod zarzutem zdrady.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL