fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Zimbabwe: Areszt za porównanie prezydenta do goblina

Kremlin.ru [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
W Zimbabwe policja aresztowała obywatelkę USA podejrzaną o obrażenie na Twitterze prezydenta kraju Roberta Mugabe. To pierwsze aresztowanie od czasu, gdy Mugabe powołał ministra ds. cyberbezpieczeństwa - do zadań jego resortu należy m.in. monitorowanie mediów społecznościowych.

Martha O'Donovan została aresztowana rankiem 3 listopada - poinformowała amerykańska ambasada. Jej prawnik, Obey Shava, powiedział, że policja nie postawiła jej jeszcze zarzutów, ale - jak dodał - w sprawie chodzi o to, że tweety umieszczane w sieci z komputera należącego do O'Donovan obrażają prezydenta Mugabe.

Organizacja Prawnicy na Rzecz Praw Człowieka w Zimbabwe w wydanym oświadczeniu sprecyzowała, że chodzi o wpis, w którym Mugabe został określony mianem "goblina, którego żona i pasierb kupili Rolls Royce'a".

Policja zarekwirowała laptopa kobiety i zabrała O'Donovan, pracownicę mającej siedzibę w Harare telewizji Magamba TV, na komendę policji.

Tweet, za który O'Donovan może odpowiedzieć przed sądem, nie wymieniał nazwiska prezydenta, ale pozwalał go łatwo zidentyfikować, ponieważ Russell Goreraza, pasierb Mugabe i żona prezydenta, Grace są jedynymi obywatelami kraju, którzy w ostatnim czasie sprowadzili do jednego z najbiedniejszych państw świata dwa samochody marki Rolls-Royce (każdy z nich jest wart nieco ponad 200 tys. dolarów).

Goreraza oprócz Rolls-Royce'a miał kupić również dwa samochody terenowe Range Rover 4X4s, dwa Mercedesy-Benz S-Klasy a także samochód marki Aston Martin.

Zdjęcia pasierba Mugabe, odbierającego samochody, pojawiło się w internecie i wywołało oburzenie wśród mieszkańców kraju.

W ostatnich latach doszło do kilkunastu aresztowań osób, które miały szkodzić autorytetowi prezydenta, ale nikt nie został za taką działalność skazany - pisze "The Guardian".

93-letni Mugabe ma zamiar ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2018 roku (polityk ten rządzi krajem - najpierw jako premier, potem jako prezydent, od 1980 roku). Trwa już jednak walka o schedę po nim, którą chce przejąć żona Mugabe, Grace, która jednak jest bardzo niepopularna wśród mieszkańców kraju.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA