fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Rokita: Jest konflikt, nie ma totalitaryzmu

Fotorzepa/Radek Pasterski
Jan Rokita, były polityk PO w TVN24 Biznes i Świat ocenił, że konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego będzie trwał długo i może dojść do sytuacji, w której sędziowie TK zaczną wyrzucać się z gabinetów.

Rokita ocenił, że w najbliższym czasie może "dojść do gorszących scen", ponieważ w Polsce "nie istnieją obyczaje konstytucyjne". Dodał, że Polacy przyzwyczaili się do tego, że tak często wygląda krajowa polityka. Zastrzegł przy tym, że sytuacja takiego konfliktu "nie zagraża stabilności państwa ani demokracji". I radził by "nie wpadać w histerię".  

- Nawet wtedy, kiedy (sędziowie TK) będą się wyrzucać nawzajem z gabinetów w Trybunale, nie będzie podstawy do twierdzeń o totalitaryzmie - podsumował Rokita przypominając, że państwa totalitarne to "obozy koncentracyjne i masowe egzekucje".

Rokita stwierdził jednocześnie, że w sporze o TK rozczarowuje go postawa prezydenta Andrzeja Dudy. Jego zdaniem Duda powinien wcielić się w rolę mediatora pomiędzy skonfliktowanymi stronami. Obecnie bowiem, zdaniem Rokity, "nie ma żadnego czynnika mediacji". 

Źródło: TVN24BiŚ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA